Umelá inteligencia nachádza nové využitie, ktoré má obrovský potenciál pre celý zábavný priemysel. Spoločnosť Spotify totiž na svojom blogu ohlásila, že použije umelú inteligenciu na preloženie svojich podcastov do rôznych jazykov. Systém má pritom dôverne zachovať hlas rozprávajúcich a dokáže reprodukovať dokonca aj farbu hlasu.

Potenciál je neuveriteľný

Podcasty obľubujú mnohí, avšak špička v tomto žánri sa nachádza najmä v zahraničí a mnohí si ich preto vypočuť nemôžu, keďže dostatočne neovládajú anglický jazyk a len málokto chce sledovať na niekoľko hodín trvajúcom rozhovore titulky. Spotify však prináša inovatívne riešenie, ktoré môže postupom času preniknúť do prakticky celého zábavného priemyslu.

V rámci pilotného testovania budú takýmto spôsobom preložené podcasty od známych autorov, ako sú Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons a Steven Bartlett. Preklad do španielskeho, nemeckého a francúzskeho jazyka má prísť pre vybrané časti ich podcastov a zatiaľ nie je jasné, kedy prídu aj ďalšie jazyky aj pre ďalších tvorcov, dodáva The Verge.

Spotify

Spotify má už vyše 100 miliónov pravidelných poslucháčov a platforma plánuje postupne túto funkciu dostať aj k podcastom od ďalších autorov. Potenciál samotnej technológie je pritom neuveriteľný, pretože ak sa ukáže, že je dostatočne presná a podarí sa doladiť detaily, môže byť použitá napríklad aj vo filmovom priemysle či v spravodajstve, kde môže preložiť do rôznych jazykov dôležité správy aj bez potreby dabingových hercov či prekladateľov – bohužiaľ tak hrozí, že aj v tejto oblasti AI nahradí množstvo pracovných miest.

Nahradzuje aj influencerov

Ľudia už prišli aj s umelou inteligenciou, ktorá je schopná vytvárať digitálnych influencerov. Ukázalo sa, že 78 % komentárov zanechaných na Instagrame pod reklamami s AI bolo pozitívnych, 17 % neutrálnych a 5 % negatívnych. V prípade reklám s ľuďmi boli tieto čísla 75 %, 19 % a 6 %.

Všetko sa mení

Dobrou správou je, že najmä vo filmovom priemysle je pri prekladaní filmov a seriálov často nutný individuálny prístup, aby preložený text dával v inom jazyku zmysel. Je preto šanca, že umelá inteligencia, aspoň zatiaľ, do tohto odvetvia tak ľahko neprenikne.

Faktické texty bez potreby umeleckého spracovania, ako je práve spravodajstvo, však môže umelá inteligencia efektívne preložiť. Takéto praktické využitie je pritom len jedným z mnohých, ktoré umelá inteligencia sľubuje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú