Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Druhá najväčšia planéta našej slnečnej sústavy vyniká nielen svojou veľkosťou, ale najmä vďaka ikonickým prstencom, ktoré vôkol nej obiehajú. Práve tie sú však zrejme uprostred svojho „života“, informuje CNN. Výskum agentúry NASA odhalil, že prstence Saturnu sa začínajú rozpadávať vplyvom gravitácie planéty a celý systém môže zaniknúť o 100 miliónov rokov.

Samotný Saturn vznikol v približne rovnakom čase ako naša slnečná sústava, teda zhruba pred 4 miliardami rokov. Spomedzi všetkých planét sa ako jediný môže pýšiť výraznými prstencami, ktoré podľa štúdie NASA vznikli približne iba pred 100 miliónmi rokov, no už teraz môžu byť v polovici svojej existencie.

Prstence Saturnu sa rýchlo strácajú

Najnovšie zistenia tejto vesmírnej agentúry totiž odhalili proces, podľa ktorého môžu prstence planéty zmiznúť o 100 miliónov rokov. Telesá prstencov veľké aj niekoľko metrov, ktoré sú zväčša tvorené ľadom, sú sťahované gravitáciou Saturnu, na ktorý dopadajú ako „ľadový dážď“. Ten by po roztopení dokázal každú polhodinu naplniť olympijský plavecký bazén, informuje autor štúdie James O’Donoghue z NASA. Takto by prstence Saturnu zanikli približne o 300 miliónov rokov.

Animácia zániku prstencov Saturnu. Zdroj: NASA/Cassini/James O'Donoghue

Nenechaj si ujsť
Vedci objavili dve nové extrémne vzácne planéty: Majú historicky najlepšie podmienky pre vznik života

Prihliadnuc však na údaje sondy Cassini, ktorá skúmala ďalší materiál padajúci z prstencov na rovník planéty, tak prstence budú minulosťou o 200 miliónov rokov skôr. V porovnaní s vekom samotného Saturnu, ktorý sa odhaduje na 4 miliardy rokov, ide iba o krátky čas, za ktorý tento obor stratí svoje ikonické prstence. Vedcov však uchvátila aj iná myšlienka.

saturn
Zobraziť celú galériu (0)
NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Pokiaľ sú totiž prstence Saturnu v polovici svojej „životnosti“, tak pred stovkami miliónmi rokov sa tie mohli nachádzať aj vôkol iných planét našej slnečnej sústavy, vrátane Jupitera, Uránu a Neptúna, ktoré majú dnes len veľmi tenké pásy prstencov. Astronómovia taktiež predložili niekoľko teórií o tom, ako prstence vôkol Saturnu vznikli. Jedným z možných vysvetlení ostáva, že vôkol neho kedysi obiehali ľadové mesiace, ktorých obežné dráhy narušila gravitácia letiaceho asteroidu či kométy a vplyvom toho sa zrazili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú