Satelity misie BepiColombo sa poslednýkrát priblížili k Zemi, pričom sa im podarilo zachytiť niekoľko zaujímavých snímok. Európska vesmírna agentúra z nich vytvorila dva animované gify, na ktorých je zachytené postupné približovanie satelitov, informuje Universe Today.

BepiColombo je spoločná misia Európskej a Japonskej vesmírnej agentúry. Cieľ misie je obežná dráha Merkúru, kde sa bude planéta komplexne skúmať. Pozostáva zo satelitov MPO a MMO, ktorých štart sa konal ešte 28. októbra 2018, pričom prílet k Merkúru je naplánovaný na rok 2025. Dovtedy však ešte satelity musia vykonať deväť gravitačných manévrov, ktoré majú upraviť ich rýchlosť pre usadenie sa na obežnej dráhe okolo Merkúru.

Nenechaj si ujsť
Svet budú obiehať nové satelity. Zmerajú kvalitu ovzdušia na doteraz najpokročilejšej úrovni

Prvý a zároveň posledný manéver okolo Zeme (v budúcnosti ešte ostávajú 2 manévre okolo Venuše a 6 manévrov okolo Merkúru) sa konal 10. apríla. Počas tohto manévru sa satelitom podarilo zaznamenať snímky, z ktorých boli vytvorené dva skutočne zaujímavé gif obrázky Zeme. Prvý z gifov vznikol 9. apríla medzi 13:25 a 23:04 SELČ, pričom snímky vznikali v desaťminútových intervaloch.

Druhá postupnosť snímok bola vytvorená v deň preletu popri Zemi medzi 5:03 a 6:15 SELČ, no rozostupy medzi snímkami už boli len niekoľkominútové. V čase, keď boli satelity k Zemi najbližšie, bola vzdialenosť od nás iba 12 800 km, píše ESA.

Ako informuje Science Alert, manévre sú potrebné na zvýšenie rýchlosti BepiColombo, keďže jeho štartová rýchlosť bola rovná rýchlosti Zeme (29,78 km/s) na obežnej dráhe, avšak rýchlosť Merkúru, ktorú satelity potrebujú dosiahnuť, je viac ako 1,5 násobne vyššia (47,36 km/s). Dvojica satelitov sa po dosiahnutí cieľu rozdelí a ich misia by mala trvať do mája 2027, s prípadným predĺžením do mája 2028.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom