Satelity misie BepiColombo sa poslednýkrát priblížili k Zemi, pričom sa im podarilo zachytiť niekoľko zaujímavých snímok. Európska vesmírna agentúra z nich vytvorila dva animované gify, na ktorých je zachytené postupné približovanie satelitov, informuje Universe Today.
BepiColombo je spoločná misia Európskej a Japonskej vesmírnej agentúry. Cieľ misie je obežná dráha Merkúru, kde sa bude planéta komplexne skúmať. Pozostáva zo satelitov MPO a MMO, ktorých štart sa konal ešte 28. októbra 2018, pričom prílet k Merkúru je naplánovaný na rok 2025. Dovtedy však ešte satelity musia vykonať deväť gravitačných manévrov, ktoré majú upraviť ich rýchlosť pre usadenie sa na obežnej dráhe okolo Merkúru.
Nenechaj si ujsť
Svet budú obiehať nové satelity. Zmerajú kvalitu ovzdušia na doteraz najpokročilejšej úrovni
Prvý a zároveň posledný manéver okolo Zeme (v budúcnosti ešte ostávajú 2 manévre okolo Venuše a 6 manévrov okolo Merkúru) sa konal 10. apríla. Počas tohto manévru sa satelitom podarilo zaznamenať snímky, z ktorých boli vytvorené dva skutočne zaujímavé gif obrázky Zeme. Prvý z gifov vznikol 9. apríla medzi 13:25 a 23:04 SELČ, pričom snímky vznikali v desaťminútových intervaloch.
Druhá postupnosť snímok bola vytvorená v deň preletu popri Zemi medzi 5:03 a 6:15 SELČ, no rozostupy medzi snímkami už boli len niekoľkominútové. V čase, keď boli satelity k Zemi najbližšie, bola vzdialenosť od nás iba 12 800 km, píše ESA.
Ako informuje Science Alert, manévre sú potrebné na zvýšenie rýchlosti BepiColombo, keďže jeho štartová rýchlosť bola rovná rýchlosti Zeme (29,78 km/s) na obežnej dráhe, avšak rýchlosť Merkúru, ktorú satelity potrebujú dosiahnuť, je viac ako 1,5 násobne vyššia (47,36 km/s). Dvojica satelitov sa po dosiahnutí cieľu rozdelí a ich misia by mala trvať do mája 2027, s prípadným predĺžením do mája 2028.
Teraz čítajú

Existencia vesmírnych hurikánov definitívne potvrdená. Jeden bol nad severným pólom

Turistická vesmírna loď potrebuje vážne úpravy, Virgin Galactic odkladá komerčné lety

Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu nebezpečnej planétky, ktorá vraj mohla zasiahnuť aj Zem. Ako to s ňou teraz vyzerá?

NASA ich raketu schválila, úhlavný konkurent SpaceX však prvý let odkladá. Prečo napreduje Blue Origin tak pomaly?

Kríženec Falcon 9 a Starship je tu, nová znovupoužiteľná raketa ide do sveta. Zakladateľ firmy musel zjesť čiapku
Články, ktoré hýbu svetom

Najsledovanejšie medzi Slovákmi: Toto sú teraz najväčšie filmové a seriálové hity na HBO GO a Neflixe

Koniec spaľovákov. Ďalšia známa automobilka Slovákov ohlásila dátum, odkedy vyrobí už len elektromobily

Slovensko spoznalo TOP 10 rastlinných produktov, ktoré sú potravinami budúcnosti. Zahlasovať za svojho favorita môžeš aj ty

Majitelia tatranskej reštaurácie s 23-ročnou históriou: Zadlžujeme sa a pomoc od štátu je pomalá, je to likvidačné
