Slnko vstúpilo do najbúrlivejšej fázy svojho 11-ročného cyklu, čím sa začalo obdobie intenzívnej slnečnej aktivity. Nedávno sa v súvislosti s tým otvorila obrovská diera v atmosfére Slnka, ktorá uvoľňuje prúdy slnečného vetra. Vrcholom bolo, keď observatórium NASA zaznamenalo najsilnejšiu slnečnú erupciu od roku 2017. Na tému upozornil portál Futurism.

Na dve hodiny narušila svetovú komunikáciu

Táto silná slnečná erupcia, ktorá bola schopná na dve hodiny narušiť rádiovú komunikáciu po celom svete, je podľa Centra pre predpovede vesmírneho počasia Národného úradu pre oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration’s Space Weather Prediction Center) označená za jednu z najväčších slnečných rádiových udalostí, aké boli kedy zaznamenané.

Vplyv takýchto slnečných búrok na elektronickú infraštruktúru Zeme je značný. Vedci už dlho zdôrazňujú riziká spojené s týmito nebeskými javmi, pretože môžu spôsobiť spúšť v elektrických sieťach, narušiť vlakové signály a dokonca vyradiť satelity na obežnej dráhe.

Experti nás dávno varovali

Začiatkom tohto roka dosiahli obavy novú úroveň, keď Peter Becker, profesor fyziky a astronómie na George Mason University, varoval pred možnosťou „internetovej apokalypsy“, o čom sme informovali v samostatnom článku. Naznačil, že mimoriadne intenzívna slnečná búrka by mohla uvrhnúť svet do „celosvetovej recesie“, pretože by spôsobila spúšť v našich prepojených digitálnych systémoch.

Vedci predpokladajú, že Slnko dosiahne vrchol svojho 11-ročného cyklu, známeho ako slnečné maximum, okolo roku 2025. Táto predpoveď naznačuje, že v nasledujúcich rokoch môžeme očakávať silnejšie slnečné erupcie a zvýšenú aktivitu vesmírneho počasia.

NASA/ESA/Bing Image Creator/Úprava redakcie

Počas tohto obdobia zvýšenej slnečnej aktivity vedci a vesmírne agentúry pozorne sledujú správanie Slnka a snažia sa včas upozorniť na možné poruchy na Zemi. Oslnivá prehliadka slnečných javov fascinuje astronómov a vesmírnych nadšencov, ale zároveň pripomína, že Slnko má veľký vplyv na našu technologickú infraštruktúru a že je potrebné byť pripravený na jeho nepredvídateľné erupcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú