Satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) spoločnosti NASA slúži na objavovanie exoplanét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Nedávno sa však objavila štúdia, v ktorej sa píše, že TESS už mohol zozbierať údaje, ktoré by potvrdzovali existenciu deviatej planéty našej Slnečnej sústavy, informuje ScienceAlert.

Takzvaná „Planéta Deväť“ vŕta v hlavách astronómov už niekoľko rokov. Vedci sa domnievajú, že táto planéta na úplnom okraji Slnečnej sústavy skutočne existuje, no doposiaľ sa jej darilo úspešne sa skrývať pred objektívmi teleskopov a satelitov. Teraz však vedci dúfajú, že majú všetky potrebné údaje na dokázanie existencie obrej planéty nachádzajúcej sa za Kuperovým pásom.

O všetky potrebné dáta sa mal postarať už spomínaný satelit TESS, ktorý mal podľa štúdie planétu zachytiť, vedci však zatiaľ nemali čas zozbierať a zanalyzovať všetky fotografie, ktoré by jej existenciu dokazovali, informuje portál RT.

Planéta Deväť by mala byť podľa dohadov 4-krát väčšia ako Zem a jej vzdialenosť od Slnka by mala byť 20-násobkom vzdialenosti Neptúnu od Slnka.

Space.com

Satelit TESS totižto objavuje planéty na základe tranzitnej metódy, to znamená, že satelit dlhšiu dobu sníma určitú časť oblohy a sleduje výkyvy v jase hviezd. Tieto výkyvy spôsobujú planéty, ktoré prechádzajú popred pozorované hviezdy a vytvárajú tak tieň, ktorý satelit zachytí. Deviata planéta však nemôže prejsť medzi satelitom a Slnkom, preto sa má na jej odhalenie použiť iná metóda, ktorá sa nazýva digitálne sledovanie.

Táto metóda vytvára niekoľko snímok vesmíru z rovnakého zorného uhla, tie sa spolu následne prekryjú, čím sa zvýraznia slabo viditeľné objekty. Pomocou tejto techniky by sa malo vedcom podariť identifikovať aj Planétu Deväť. Tento spôsob však vyžaduje aspoň približné určenie trajektórie tejto planéty, aby vedci vedeli planétu zachytiť tak, ako je to potrebné. Ak by chceli Planétu Deväť objaviť bez odhadnutia jej trajektórie, museli by preveriť všetky možné trajektórie, čo je podľa nich aj pri súčasnom výkone superpočítačov práca na poriadne dlhú dobu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú