Oslavy príchodu nového roka sa väčšine ľudom pravdepodobne spájajú s ohňostrojom. Čínsky Šanghaj však zmenil prístup a nahradil mestský novoročný ohňostroj tisíckami dronov, ktoré poskytli ohromujúci zážitok, informuje Daily Mail.

Ohňostroj nahradili tisíckami dronov

Najľudnatejšie mesto Číny, Šanghaj, sa tento rok rozhodlo zmeniť prístup k oslavám Silvestra. Klasický mestský novoročný ohňostroj nahradilo takmer 2 000 dronmi, ktoré boli naprogramované tak, aby lietali v špecifických obrazcoch.

Okrem odpočítavacieho „displeja“ vytvorili na oblohe aj rotujúcu guľu či dokonca bežiaceho muža, a poskytli tak divákom neuveriteľný zážitok, ktorý si môžeš vychutnať aj ty v nižšie priloženom videu.

Drony vylietali v utorok večer nad rieku Huangpu, a podľa štátnych médií toto divadlo predstavuje veľké zmeny a skvelé úspechy, ktoré Šanghaj za posledných 40 rokov reforiem dosiahol, píše The Burn-In.

Pripájajú sa tak k iniciatíve množstva miest, ktoré hľadajú alternatívy pre klasické ohňostroje vytvárajúce hluk a znečistenie dymom či chemikáliami. Slúži to tiež ako ďalší presvedčivý príklad širokého spektra využitia dronov, a v priebehu tohto desaťročia sa s podobným prístupom budeme stretávať čoraz častejšie.

Zobraziť celú galériu (0)
Ilustračný obrázok/Pexels

Rozdielne prístupy po celom svete

Viaceré austrálske mestá zrušili svoje novoročné ohňostroje kvôli obrovským požiarom, ktoré vyčíňajú v celej krajine. Sydney sa však rozhodlo naopak ešte pritvrdiť, a svoj tradičný ohňostroj nahradilo ešte väčším, ktorého hodnota presiahla niekoľko miliónov dolárov, čo si vyslúžilo obrovskú kritiku. Ničivé požiare si totiž od septembra aktuálne vyžiadali už 20 obetí, pričom ďalšie tisíce boli nútené opustiť svoje domovy.

Nedávny výbuch plynu v prešovskom paneláku ovplyvnil silvestrovské oslavy aj na Slovensku, pričom mestá Prešov a Krompachy zrušili dokonca celý silvestrovský program.

Bez oficiálnej pyrotechniky však boli aj viaceré okresné či krajské mestá vrátane Košíc, Stropkova či Svidníka, ale naopak Bratislava oslávila príchod roka 2020 aj s tradičným ohňostrojom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP