Výrobca pamäťových zariadení, SanDisk, predstavil novú pamäťovú kartu, ktorá ponúka 1 TB úložisko a cenu, aká sa len tak nevidí – informuje The Verge. Jedná sa o kartu z radu Extreme, ktorá je spoľahlivejšia a využíva sa hlavne vo fotoaparátoch a iných záznamových médiach, kde je strata údajov neprijateľná.

Už je to niekoľko rokov od momentu, kedy bol predstavený vôbec prvý smartfón, ktorý podporoval pamäťové karty až do veľkosti 2 TB. Pre takéto zariadenie zrejme až priveľmi predimenzované, no ak by veľké úložisko predsa len niekto vedel využiť, mal smolu. Tak veľké pamäťové karty ešte stále nie sú na trhu a maximálne sme sa mohli stretnúť s 512 GB kartou, ktorú je možné aj reálne kúpiť.

Drahá novinka od SanDisku

Spoločnosť SanDisk to však aspoň z časti mení, nakoľko predstavila novú pamäťovú kartu, ktorá má až 1 TB pamäte. Nejde pritom o žiadneho slimáka, ale o kartu rady Extreme, ktorá ponúka rýchlosti až 160 MB/s v prípade čítania a 90 MB/s pri zápise, píše Tomsguide. Ide tak aj o skvelú voľbu pre tých, ktorí často nahrávajú 4K videá. Otázne však je, aká bude využiteľnosť tejto karty, nakoľko na trhu nie je veľa zariadení, ktoré by takto veľké karty podporovali.

Nenechaj si ujsť
Kodak má ultrarýchlu pamäťovku, ktorá podporuje 4K video a má 128 GB kapacitu. Stojí menej než by si čakal

Pre fotografov ide taktiež o nie veľmi lákavú ponuku, nakoľko je výhodnejšie mať viacero menších kariet, aby sa predišlo veľkým škodám v prípade, ak by bol všetok materiál len na jednej karte a tá by sa stratila, prípadne by prestala fungovať. Ostatní záujemcovia by si však dopredu mali poriadne overiť či ich zariadenia takto veľkú kartu podporujú.

Sandisk 1 TB
Screenshot

Nie je totiž vôbec lacná. Jej oficiálna cena je stanovená na takmer 450 dolárov, pričom na nemeckom Amazone je dostupná až za necelých 523 €. To už je poriadne vysoká cena aj s ohľadom na to, že 512 GB pamäťové karty sa predávajú výrazne lacnejšie. Dokonca aj SanDisk predáva kartu rovnakej rady s kapacitou 400 GB za menej ako 100 €. Ide však o novú technológiu, ktorá si vyžaduje určitú dobu než jej cena klesne na akceptovateľnejšiu hranicu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom