Samsung nedávno oznámil, že bude prepúšťať celkovo 290 zamestnancov CPU divízie zodpovednej za vlastné dedikované jadrá. Je to naozaj koniec procesorov Exynos a ich dedikovaných jadier Mongoose?

Procesory Exynos boli posledné roky stabilnou súčasťou Samsung smartfónov a prevažne využívali vlastné dedikované jadrá Mongoose. Ako ale informuje portál wccftech, Samsung aktuálne zatvára divíziu pre vývoj vlastných jadier procesorov, čo vyplýva z listu pre prispôsobenie a rekvalifikáciu pracovníkov (WARN), podaného v štáte Texas.

Samsung do konca roka prepustí 290 pracovníkov

Podľa tohto listu sa Samsung k 31. decembru chystá ukončiť pracovné pomery 290 pracovníkom z hľadiska budúcich projektov. Tento krok potvrdil kórejský gigant aj pre portál Android Authority vo vyjadrení:

„Na základe dôkladného vyhodnotenia nášho podnikania systémom LSI [systém rozsiahlej integrácie, pozn. autora] a potreby udržania konkurencieschopnosti na globálnom trhu sa spoločnosť Samsung rozhodla presunúť časť svojich amerických výskumných a vývojových tímov v Austine a San Jose.“

Zatiaľ tak nie je jasné, čo toto vyjadrenie pre budúcnosť vlastných procesorov Samsungu znamená a aké plány gigant chystá pre procesory Exynos po roku 2020.

Končí Samsung s procesormi Exynos, alebo chystá niečo iné?

Procesory Exynos s jadrami Mongoose boli stabilnou súčasťou série vlajkových lodí Galaxy S od modelu S7. V tej dobre bol pre európskych zákazníkov v smartfóne dostupný procesor Exynos 8890, zatiaľ čo čínski a americkí zákazníci využívali procesory Snapdragon. Hoci jednotlivé verzie Exynos procesorov prevažne vykazovali vyššie výkony v testoch jedného jadra, ostatné parametre ovládali procesory Snapdragon.

Ukončí tak Samsung prácu len na vlastných jadrách Mongoose, alebo ukončí éru Exynos procesorov úplne? Je dosť možné, že kórejský gigant končí len s vlastnými jadrami. Tie nahradí v Exynos procesoroch jadrami spoločnosti ARM, konkrétne výkonnejšími jadrami Cortex-A77. Tento krok tak zabezpečí konkurencieschopnosť s procesormi Snapdragon a poskytne majiteľom smartfónov s Exynos procesormi rovnaký používateľský zážitok a hrubú výpočtovú silu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom