Rovnako ako mnohá iná elektronika, aj smartfóny spadajú do spotrebného tovaru, ktorý časom nahrádzajú nové kusy. Majitelia tak svoje modely obmieňajú približne každý rok, no staré kúsky vôbec nie sú na zahodenie. Samsung dokázal využiť 40 starých Galaxy smartfónov, ktoré upravil, aby dokázali efektívne ťažiť virtuálne meny. 

Pri kúpe nového smartfónu si svoj starý model, buď odložíme niekam do stolíka, alebo sa ho zbavíme predajom v bazári. Nie všetky z nich sú však napriek ich veku úplne neužitočné a majitelia si môžu s ich pomocou dokonca aj privyrobiť. Čo tak spraviť zo starých Samsungov „banícky“ stroj na ťažbu kryptomien?

Na ťažbu BitCoinu stačí aj 40 starých Samsungov

Takýto projekt rozbehol tím inžinierov tejto kórejskej spoločnosti, ktorí prerobili staré Galaxy S5-ky za účelom ťažby BitCoinu. Väčšina „baníkov“, ktorí virtuálne meny ťažia, využíva na tento proces výkonné grafické karty, ktorými vykonávajú transakcie v blockchain sieti BitCoinu.

Nenechaj si ujsť
Staršie Samsungy sú vraj stále lepšou voľbou ako najnovšie iPhony

Ich odmenou je niekoľko kusov tejto kryptomeny, ktorou si vedia slušne privyrobiť. Tím C-Labs kórejského Samsungu však na konferencii vývojárov ukázal, že to ide aj jednoduchšie. Využil 40 starých modelov Galaxy S5, ktoré dokážu po úpravách ťažiť BitCoin rovnako spoľahlivo, ba ešte o čosi efektívnejšie.

Staré zariadenia nemusia byť vždy na odpis

Okrem týchto zariadení sa na výstave v San Franciscu objavili aj ďalšie staré kúsky od Samsungu, ktoré boli premenené na užitočných pomocníkov. Z tabletu Galaxy sa tak stal „laptop“ so systémom Ubuntu. Stará S3-ka bola využitá ako monitor pre akvárium a ďalší model s rozpoznávaním tváre sa stal domácim vrátnikom. Aj takýmito spôsobmi je možné znova používať staré zariadenia, ktoré sú pre mnohých nepotrebné. Množstvo elektronického odpadu z roka na rok rastie, a preto je myšlienka Samsungu skutočne inšpiratívna.

Zobraziť celú galériu (2)
FRANCE 24 English/YouTube

Premeniť staré smartfóny na ťažiace stroje je omnoho lacnejší a efektívnejší spôsob ako začať s ťažbou BitCoinu. Veď koniec koncov je cena tejto kryptomeny na vzostupe a podľa očakávaní môže rásť aj naďalej. Aktuálne sa cena za jednotku pohybuje na úrovni takmer 6000 dolárov.

Samsung navyše plánuje zverejniť postup úprav a softvér, pomocou ktorého dokázal staručké S5-ky premeniť na cenné zariadenia, ktoré majiteľovi zarobia nemalý peniaz. Stačí tak len sledovať, kedy tieto súbory spoločnosť sprístupní, zohnať si pár desiatok starých Samsungov a ťažba kryptomeny môže začať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom