Určite si ešte pri predstavení nového Galaxy S8 zachytil, že na trh boli vypustené 2 verzie. Špecificky sa líšili v použitom chipsete – jeden variant vybavený najvýkonnejším kúskom zo stajne amerického Qualcommu, Snapdragonom 835 (určená pre americký trh) alebo variantom so “Samsungáckym” Exynosom 8895 (predáva sa u nás).

Oba čipy sú vyrobené 10 nm výrobným procesom a ich CPU disponujú ôsmimi jadrami. Rozdiely však nájdeme pri samotnej architektúre jadier a grafickej jednotke. Qualcomm sa pýši vlastnou grafikou Adreno 540, Samsung v tomto segmente siahol po najnovšej Mali GPU. Oba čipsety taktiež podporujú gigabitové LTE. Ostatné špecifikácie sú, samozrejme, identické. Hovoríme teda o S8-čke s 5,8-palcovým Super AMOLED displejom s rozlíšením 2960 x 1140 pixelov, 4 GB RAM-kou, 12 MPx foťákom s OIS a 64 GB interným úložiskom rozšíriteľným o pamäťovú kartu.


zdroj fotografie: Samsung

Slovenská cena Samsung Galaxy S8

Donedávna ale platilo, že Qualcomm pri svojich TOP kúskoch kraľoval, pokiaľ šlo o hrubý „single-core“ výkon a o výkon grafickej jednotky. Tentokrát je týmto časom ale zažehnané! Samsung rozdiel svojím najnovším Exynosom dohnal a hrubým výkonom v benchmarkoch Snapdragon 835 dohnal. A dokonca ho v mnohých testoch aj o niečo málo predbehol. Týmto však nechcem povedať, že Qualcomm stráca dych, to určite nie. Snapdragon má aj napriek tomu oproti Exynosu jednu výhodu – lepšiu developerskú podporu pri custom ROM-kách. Pokiaľ si ale bežný užívateľ, ktorý nemá chuť experimentovať s telefónom a riskovať tým stratu záruky, je to pre teba irelevantné.

Odoberaj FonTech videá

David Rahimi z kanálu PhoneBuff oba verzie podrobil svojmu štandardizovanému speed-testu, ktorý pozostáva z dvoch kôl. V prvom kole „na čisto“ spúšťa 16 aplikácií, v druhom zasa testuje, ako svižne sú opätovne načítané z RAM-ky. Ako to teda vyzerá pri reálnom používaní mimo benchmarkov? Mali by sme sa my, Európania, cítiť ukrátení o verziu so Snapdragonom? Ako môžeš vidieť, o vlas lepšie z testu vyšla verzia s Exynosom. Napriek tomu je však rozdiel zanedbateľný. Plynulosť systému, ako aj benchmarkové výsledky sú v prípade oboch verzií takmer identické.

Naša videorecenzia na Samsung Galaxy S8:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom