Predstavenie jedného z najočakávanejších smartfónov tohto roka sa nezadržateľne blíži. Už o mesiac sa v americkom San Franciscu dočkáme novej vlajkovej lode spoločnosti Samsung, ktorá by mala niesť názov Galaxy S11 alebo Galaxy S20. Ako to už býva zvykom, postupne sa vynárajú stále novšie informácie, ktoré nám dávajú predstavu o tom, ako bude zariadenie vyzerať a čo všetko ponúkne.

Po roku sa opäť môžeme tešiť na novinku z dielne juhokórejského výrobcu. Samsung Galaxy S10 a aj neskôr predstavený Samsung Galaxy Note 10 si obľúbilo veľké množstvo fanúšikov, a preto bude veľmi zaujímavé sledovať, čo si Samsung pripravil do svojho najnovšieho počinu.

Trendom je aj naďalej vylepšovanie fotoaparátov, zvyšovanie výkonu a experimentovanie s displejom a výrezmi na selfie kameru. Výrobcovia sa začínajú predbiehať v tom, kto z nich použije vo svojom smartfóne najviac objektívov a preto je aj toto jedna z kľúčových otázok na ktorú dostaneme odpoveď už o mesiac.

Ako už bolo spomenuté vyššie, zatiaľ nie je známe, či sa dočkáme nového Galaxy S11 alebo Galaxy S20. Oba názvy by však dávali zmysel nakoľko prvý by nasledoval po predchádzajúcej „desiatke“ a druhý by odkazoval na rok predstavenia (2020). Podľa niektorých dohadov by sme sa teda mohli stať svedkami zariadení Galaxy S20, Galaxy S20+ a Galaxy S20 Ultra, namiesto Galaxy S11e, Galaxy S11 a Galaxy S11+.

Tri rôzne veľkosti a nová technológia displeja?

Hovorí sa, že najmenší z trojice smartfónov by mal mať displej s veľkosťou 6,2-palca. Stredný z nich (Galaxy S20 Plus) by mal disponovať uhlopriečkou 6,7-palca a najväčšie Galaxy S20 Ultra by malo mať až 6,9-palcovú uhlopriečku, informuje Techradar. Podľa najnovších informácií sa má predný výrez pre selfie kameru presunúť z pravej strany obrazovky priamo na stred, rovnako ako je to v prípade Galaxy Note 10.

Displej najvybavenejšieho smartfónu má ponúknuť až 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo určite poteší hlavne hráčov hier. Samsung by v prípade novej vlajkovej lode mohol prísť aj s úplne novou  technológiou obrazovky, nakoľko má registrovanú ochrannú známku „SAMOLED“. Čo však toto označenie znamená zatiaľ známe nie je.

Hlavným ťahákom 108 MPx snímač

Zadná strana novej vlajkovej lode bude domovom pre objektívy. Zatiaľ však nie je jasné či budú 4 alebo sa ich tam natlačí rovno 5. Rozloženie snímačov môže byť rôzne. Podľa únikov pripadá v úvahu usporiadanie do písmena „L“, no dočkať sa môžeme aj chaotickejšieho usporiadania.

V každom prípade je takmer isté, že hlavný snímač bude mať rozlíšenie 108 MPx, čo by malo byť hlavným ťahákom tohto smartfónu. Pôjde už o druhú generáciu snímača, pričom prvá bola použitá vo futuristickom smartfóne Xiaomi Mi MIX Alpha.

Hlavnému snímaču bude robiť spoločnosť pravdepodobne ešte ultraširokouhlý objektív, ToF snímač a makro objektív. Okrem toho sa spomína, že jeden z objektívov by mohol mať až 48 MPx rozlíšenie s 5-násobným optickým zoomom. Ak by sa táto informácia potvrdila, išlo by o snímač s najväčším rozlíšením v spojení so zoomom, aký bol v smartfóne použitý.

Zobraziť celú galériu (1)
Printscreen/YouTube

Chýbať nebude ani LED blesk spolu s optickou stabilizáciou (OIS), ktorá by mala byť zatiaľ najlepšou, aká kedy bola v telefónoch Samsung použitá. Fotoaparát by mal tiež ponúknuť takzvaný „Space Zoom“ astrofotografický režim alebo „Bright Night Sensor“, ktorý dopomôže k lepším fotografiám pri horších svetelných podmienkach.

Pokiaľ ide o nahrávanie videa, predpokladá sa, že novinka by mohla byť schopná točiť videá v 8K. Okrem toho by mal byť k dispozícii špeciálny video režim, ktorý umožní nastaviť pri nahrávaní ISO či expozíciu.

Klasické dva čipsety pre rôzne trhy

O výkon sa postará procesor Snapdragon 865 s podporou 5G, no ako sme už zvyknutí, iné trhy sa pravdepodobne budú musieť uspokojiť s čipom Exynos. Nevieme zatiaľ, aká veľká by mala byť pamäť RAM, no očakávať ju môžeme minimálne na úrovni 6 GB a vyššej. Rovnaká myšlienka sa týka aj interného úložiska, ktoré bude s najväčšou pravdepodobnosťou v dvoch verziách. Pravdepodobne to bude 128 a 512 GB kapacita s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Pomerne dosť často sa spomína aj skener odtlačkov prstov, ktorý by sa mal opäť nachádzať priamo v displeji. Niektoré úniky dokonca hovoria o tom, že Samsung skener vynechá a na odomykanie sa bude používať výhradne len technológia rozpoznávania tváre. Toto tvrdenie sa nám však zdá menej pravdepodobné a podľa nášho názoru sa aj v tomto zariadení dočkáme skeneru na odtlačky prstov.

Obrovská batéria a absencia 3,5 mm jacka

O výdrž zariadenia by sa mala postarať 4500 mAh batéria, pričom najväčší model bude disponovať až 5 000 mAh batériou, čo by vzhľadom na veľkosť displeja dávalo určite zmysel. Ak sa tak stane, pôjde o prvé zariadenie od spoločnosti Samsung s takto veľkou batériou. Daň za väčšiu batériu bude s najväčšou pravdepodobnosťou absencia 3,5 mm audio jacku, na čo sme si však už mohli pri mnohých zariadeniach zvyknúť.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Telefónom od Samsungu je často vyčítané, že prichádzajú na trh v nudných farbách. Okrem klasickej bielej a čiernej má byť podľa únikov dostupná aj modrá a ružová, no na niektorých trhoch sa môže objaviť aj takzvaná „Aura“ s olejovým efektom, ktorá bola použitá pri Galaxy Note 10.

Dočkáme sa aj nových slúchadiel?

Samsung Galaxy S11/S20 bude predstavený 11. februára 2020 na podujatí v San Franciscu. Jeho dostupnosť na Slovensku bude pravdepodobne koncom februára alebo začiatkom marca. Ceny zatiaľ dostupné nie sú, no hovorí sa o tom, že najlacnejší model by mal mať približne rovnakú cenu ako Galaxy S10, informuje Stuff.

Samsung Galaxy S10 bol minulý rok predstavený spolu so slúchadlami Galaxy Buds, a tak sa očakáva, že spolu s predstavením nového smartfónu sa dočkáme aj úplne nových Samsung Galaxy Buds+, ktoré budú konkurovať Apple AirPods Pro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom