Vďaka veľkej otvorenosti operačného systému Android a komunite vývojárov na fóre XDA, získava mnoho smartfónov lepší systém ako od výrobcu a oveľa dlhšiu podporu. Keď sa vývojári nudia, podpora pre smartfóny môže ísť až do naozaj extrémnych prípadov. 

Zvyčajne poskytujú výrobcovia podporu pre smartfóny jeden až dva roky, poprípade pri lacnejších smartfónoch ešte kratšiu. Podporu tak zachraňujú vývojári z obrovskej komunity a tentokrát jeden z nich oživil až sedem rokov starý Samsung Galaxy S (i9000). Jedná sa o port LineageOS 14.1, ktorý je náhradou za populárny CyanogenMod. Vývojár sa ale systému ešte príliš nevenoval, čiže môže obsahovať množstvo chýb. Podľa testerov trvá boot až pol hodinu, no väčšina základných funkcií, ako sú hovory, SMS, dáta a fotoaparát fungujú.

Samsung Galaxy S7 edge môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


zdroj fotografie: The Android Soul

Nenechaj si ujsť
Svetovo preslávená komunitná ROM CyanogenMOD taktiež končí! Náhrada je ale na ceste

Nielen tento port LineageOS, ale hlavne sedemročný Samsung určite nie je vhodný na každodenné používanie. Maximálne môže poslúžiť ako dočasná náhrada za primárny smartfón na základné úlohy. Aj tak je však port určený hlavne pre nadšencov, ktorí radi flashujú a skúšajú nové systémy na starých smartfónoch. Ak sa ti teda doma povaľuje tento archaický kúsok a baví ťa flashovanie, možno nadišiel čas ho vytiahnuť zo šuplíka. Odkaz na stiahnutie nájdeš na fóre XDA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom