Kórejský gigant po roku vyrukoval s novou generáciou vlajkových lodí z radu Galaxy Note, ktoré prešli viacerými zmenami v oblasti dizajnu a najmä špecifikácií či funkcionality. Toto je nová séria smartfónov Samsung Galaxy Note 20 a Galaxy Note 20 Ultra.

Samsung započal éru smartfónov s vlastným stylusom ešte v roku 2011, kedy priniesol na svet vôbec prvý model z radu Galaxy Note. Za 9 rokov sa však toho veľa zmenilo a dnes máme možnosť vidieť nových zástupcov tejto série, ktorá si po celom svete získala svojimi unikátnymi vlastnosťami milióny fanúšikov.

V novej generácii prichádza model Galaxy Note 20 a Galaxy Note 20 Ultra, ktorý je po vzore tohtoročných Galaxy S20 modelov trochu unikátne rozdelený.

Samsung Galaxy Note 20

Ide o menší z dvojice noviniek, ktorý má konštrukciu s rozmermi 161,6 x 75,2 x 8,3 mm. Telo smartfónu však v porovnaní s Galaxy Note 10 výrazne pribralo v rukách tak budeme cítiť 192 g ťažký smartfón pokrytý sklom spredu aj zozadu. Prednú časť obsadil veľký 6,7″ FullHD displej bez zaoblení s pomerom strán 20:9 a 60 Hz obnovovacou frekvenciou.

V ňom si samozrejme miesto našiel vstavaný ultrazvukový snímač odtlačkov prstov. Pre zaujímavosť, Note 20 je prvý smartfón, ktorého zadnú stranu pokrýva odolné sklo odolné sklo Gorilla Glass 7. generácie (viac sme o ňom písali TU).

V útrobách Galaxy Note 20 tiká procesor Exynos 990, ktorý spolupracuje s 8 GB operačnou RAM pamäťou typu LPDDR5 a k dispozícii je vnútorná pamäť s kapacitou 256 GB bez možnosti rozšírenia microSD kartou. Ide o jedinú pamäťovú verziu. Keďže sa však jedná o „skromnejšieho“ súrodenca drahšieho Galaxy Note 20 Ultra, Samsung doň pribalil aj „skromnejší“ fotoaparát.

Trojica snímačov ale ponúka výborné možnosti, vďaka ktorým budeme môcť vytvárať fotografie v prvotriednej kvalite. Hlavný širokouhlý objektív dokáže vytvárať snímky v rozlíšení 12 MPx, pričom ponúka clonu f/1.8. Ešte širšie zábery potom zachytáva ultraširokouhlý fotoaparát s rovnakým 12 MPx rozlíšením a clonou f/2.2.

Tretí teleobjektív ponúka rozlíšenie 64 MPx, clonu f/2.0 a 3-násobný hybridný zoom. Okrem ultraširokouhlého objektívu sú fotoaparáty vybavené aj optickou stabilizáciou obrazu. Túto zostavu „triple“ fotoaparátov dopĺňa vpredu jediný selfie objektív s 10 MPx a automatickým zaostrovaním obrazu.

Zdrojom energie pre všetok hardvér je 4300 mAh batéria s podporou rýchleho nabíjania pri výkone 25 W cez kábel. Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie s maximálnym výkonom 15 W a reverzné 4,5 W nabíjanie. Samsung sa pritom rozhodol priniesť Galaxy Note 20 na náš trh v dvoch verziách, ktoré sa budú od seba líšiť iba podporou mobilných sietí.

Dostupná tak bude 4G verzia Galaxy Note 20 za 949 €, teda za rovnakú cenu, za ktorú sa minulý rok predával Samsung Galaxy Note 10. Nový Galaxy Note 20 s podporou 5G sietí však vyjde o 100 € drahšie a predávať sa začne od 1049 €. Na výber budú pritom 3 farebné varianty – Mystic Bronze, Mystic Green a Mystic Grey.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Vrcholová verzia tohto modelového radu pre rok 2020 ale ponúka ešte prémiovejšie vlastnosti a špecifikácie, hoci zdieľa podobný základ s Galaxy Note 20. Väčší je samotný displej so zaoblenými okrajmi a vstavaným ultrazvukovým snímačom odtlačkov prstov, ktorý narástol až na 6,9″.

Ponúka pomer strán 19,3:9, WQHD+ rozlíšenie a 120 Hz variabilnú obnovovaciu frekvenciu. Displej tak dokáže prispôsobiť obnovovanie obrazu konkrétnej situácii a potrebám pri rôznych aplikáciách a hrách, čím výrazne šetrí spotrebu batérie. V štandardnom režime ponúkne 60 Hz frekvenciu.

Rozhodne skvelá bude čitateľnosť na dennom svetle vďaka vysokej svietivosti displeja, ktorá dosahuje až 1500 nitov (Galaxy Note10 mal 1200 nitov). V prípade verzie Ultra nájdeme pod kapotou rovnaký procesor Exynos 990, ku ktorému výrobca pridal 8 GB LPDDR5 RAM.

Tu však prichádza na rad ešte výkonnejší variant, ktorý sa pýši až 12 GB RAM pamäťou. Na Slovensku bude dostupný práve iba model s 12 GB RAM a zväčšilo sa aj vnútorné úložisko. Okrem základnej 256 GB verzie bude k dispozícii aj model s 512 GB úložiskom a navyše tu pribudla podpora pre microSD karty. Keďže sa jedná o najlepší smartfón výrobcu, už v základe nebude chýbať podpora pre 5G siete a rovnako ako u Galaxy Note 20, aj tu nájdeme nový štandard Wi-Fi 6.

Samsung si dal značne záležať aj na fotoaparátoch, ktoré opäť prichádzajú v zostave 3 objektívov, no výrobca vymenil dva snímače a pribudol aj laserový senzor s autofocusom. Hlavný širokouhlý fotoaparát teda disponuje 108 MPx rozlíšením, clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou, ktorú nájdeme aj v teleobjektíve s rozlíšením 12 MPx.

Ten okrem toho prichádza s clonou f/3.0 a až 5-násobným optickým zoomom. Tretí ultraširokouhlý fotoaparát prevzal Galaxy Note 20 Ultra od lacnejšieho súrodenca a rovnaké vlastnosti má aj predný selfie fotoaparát. V prípade tejto verzie ale nájdeme väčšiu 4500 mAh batériu s podporou rovnako rýchleho nabíjania.

Ďalším spoločným znakom oboch noviniek sú stereo reproduktory a certifikácia IP68. Výkonnejšie špecifikácie a lepšia výbava sa pri tejto vlajkovej lodi odrážajú aj na cene, ktorá bude na Slovensku začínať na 1299 € za Galaxy Note 20 Ultra v 256 GB verzii. Model s dvojnásobným 512 GB úložiskom potom vyjde na 1399 €. Na výber budú dve farebné verzie, a to Mystic Bronze a Mystic Black.

Spolupráca s Microsoftom priniesla nové možnosti

Kórejský výrobca však zapracoval aj na funkciách novej dvojice smartfónov a prináša im vylepšené možnosti, ktoré nájdu uplatnenie pri kancelárskych prácach, ale aj pri hraní hier. Jednou z užitočných noviniek je hlbšia integrácia aplikácie poznámok a pripomienok s aplikáciami OneNote a OutLook Microsoftu.

Vďaka tomu tak bude možné automaticky synchronizovať poznámky zo smartfónu do zariadenia s Windows 10. Túto funkciu však Samsung spustí až neskôr v tomto roku.

Spolupráca s Microsoftom priniesla aj možnosť pristupovať k obľúbeným hrám cez Xbox Game Pass a zahrať si niektorý zo 100 titulov z cloudu naozaj kdekoľvek. K tomu Samsung optimalizoval aj Bluetooth, ktoré má nižšiu latenciu, a priniesol funkciu Game Boost pre zlepšenie výkonu počas hrania.

Myslelo sa aj na S-Pen a funkcie fotoaparátov

Vylepšovací proces neobišiel ani ikonické pero S-Pen, s ktorým má byť písanie po displeji so 120 Hz obnovovacou frekvenciou ešte intuitívnejšie a prirodzenejšie. Rýchlosť odozvy inteligentného pera pri Galaxy Note 20 je 9 ms, pričom pre lepšiu predstavu o značnom pokroku slúži informácia, že pri Note 10-ke bola odozva až 45 ms.

Okrem toho bude možné s perom vykonávať vzdušné gestá, ktorými sa spustia vybrané akcie, ako napríklad návrat do predošlej aplikácie, krok späť, návrat na domovskú obrazovku či písanie po displeji.

Hlavnú pozornosť ale výrobca venuje práve fotoaparátu, ktorý taktiež dostal špičkové funkcie. Umožní natáčať aj 120 fps videá pri FullHD rozlíšení a pomere strán 21:9 alebo 16:9. Fotoaparáty však podporujú aj 8K video, vylepšené približovanie Space Zoom a nahrávanie audia pri videách pomocou slúchadiel Galaxy Buds Live.

Používateľ si tak bude môcť vybrať nielen zo slúchadiel, ktoré zariadenia bude zdrojom audia. V podpore sú aj pripojiteľné externé mikrofóny.

Predobjednávky

Predobjednávky na oba nové smartfóny Samsung spúšťa už dnes 5. augusta o 16:00 a potrvajú do 20. augusta. Oficiálny predaj na Slovensku potom začne 21. augusta. V predobjednávkach však majú zákazníci možnosť získať zaujímavé balíky a príslušenstvo.

Pokiaľ si teda predobjednajú Samsung Galaxy Note 20, získajú herný balíček, ktorý zahŕňa herný ovládač MOGA XP5-X v hodnote 69,90 €, bezdrôtovú nabíjačku v cene 49,90 € a 3-mesačné predplatné pre Xbox Game Pass v hodnote 12,99 €. Druhým variantom darčeku pri predobjednávke tohto modelu sú slúchadlá Galaxy Buds+ v cene 169 €.

V prípade predobjednávky Samsungu Galaxy Note 20 Ultra je možné získať rovnaký herný balíček alebo nové slúchadlá Galaxy Buds Live zadarmo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom