Prvé náznaky o nekalom počínaní týchto dvoch gigantov sa objavili ešte v minulom roku, no veľká pozornosť padala najmä na kalifornského výrobcu smartfónov. Ten totiž vydal pre svoje staršie iPhony aktualizáciu, ktorá mala ich chod spomaliť, aby tak „ochránila batériu“, alebo skôr donútila používateľov ku kúpe novšieho modelu. Ako Apple, tak ani Samsung sa trestu za toto konanie nevyhol a úrady v Taliansku im vyrúbili pokutu vo výške spolu až 15 miliónov eur.

Odhalenie podvádzania týchto spoločností spôsobilo vo svete veľké prekvapenie, ktoré však nepotešilo majiteľov smartfónov týchto značiek. Staršie kúsky totiž mali dostať aktualizáciu, ktorá bola vinná sa celkové spomalenie ich systému, no používatelia neboli o jej vplyve vôbec informovaní. Mnohí sa tak divili, že po aktualizácii ich iPhonu, alebo Samsungu, bolo zariadenie ešte pomalšie ako predtým a nepodávalo potrebný výkon.

Apple a Samsung už poznajú svoj trest

Tieto odhalenia spustili vyšetrovanie, kvôli ktorému spoločnosti stále čelia mnohým obvineniam vo viacerých krajinách. Najráznejšou cestou sa však vydalo Taliansko, ktoré túto kauzu prešetrilo po 9 mesiacoch. Protimonopolný úrad stanovil pokutu pre Apple na sumu 10 miliónov eur a Samsung bude musieť zaplatiť 5 miliónov eur. Obe spoločnosti tak doplatili na zavádzanie zákazníkov, ktorí neboli ich rozhodnutím vôbec nadšení.

Nenechaj si ujsť
Návod: Takto zistíš, či Apple spomalil aj tvoj iPhone

Apple však po odhalení kauzy poskytol poškodeným ľuďom riešenie v podobe výmeny batérie za zníženú cenu. Svoju vinu si firma priznala aj v otvorenom liste, v ktorom napísala: „Vieme, že niektorí z vás cítia, že vás Apple sklamal. Ospravedlňujeme sa.“ Toto vyjadrenie pritom prišlo až po dlhých týždňoch mlčania, kedy sa Apple odmietal priznať k úmyselnému spomaľovaniu smartfónov. Samsung mal podľa talianskych úradov nútiť používateľov k naliehavej inštalácii aktualizácie pre Galaxy Note 4, ktorá však bola určená pre nechválne známy Galaxy Note 7.

Kórejská spoločnosť tieto obvinenia odmietla ešte v januári a žiadne aktualizácie pre spomaľovanie smartfónov vraj neposkytovala. Pri vyšetrovaní sa zaviazala spolupracovať s talianskymi úradmi. Vo výsledku Applu a ani Samsungu ospravedlňovanie nepomohlo a úrady ich v tomto prípade uznali vinnými. Obaja výrobcovia tak budú musieť zaplatiť mastnú sumu, ktorá môže slúžiť aj ako výstraha pre ostatné spoločnosti, aby sa tohto konania v budúcnosti radšej zdržali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom