Subaru bolo kedysi kráľom WRC. Automobilka so svojou Imprezou vyhrávala jeden titul za druhým, no dnes už sú tieto časy minulosťou. Zašlú slávu sa pokúša oživiť modelom Solterra, ako upozornil portál Electrek. Ide o prvé elektrické SUV tejto japonskej značky.

Na úvodnej stránke Subaru svieti pre nás jedna podstatná informácia, podľa ktorej je Solterra vôbec prvým elektromobilom, ktorý bude dostupný globálne. Dočkať by sme sa ho preto mohli aj na našom trhu.

Subaru

Automobilka ďalej na prezentácii oznámila, že Solterra, aj napriek tomu, že je elektrická, prinesie existujúcim zákazníkom charakteristický pocit automobilov Subaru. Predovšetkým však má ísť o praktické auto, ktoré naplní každodenné potreby zákazníkov.

Stojí na platforme Toyoty

Subaru Solterra podľa zverejnených špecifikácií využíva rovnakú pohonnú sústavu, ako nedávno predstavené elektrické SUV Toyota BZ4x. K dispozícii sú dve konfigurácie, jedna s pohonom predných kolies, tá druhá s pohonom všetkých štyroch kolies.

Subaru

Prednokolka dostala jeden elektromotor s výkonom 150 kW (201 koní), zatiaľ čo verzii s pohonom oboch náprav pomáha ďalší elektromotor s výkonom 80 kW (107 koní). Systémový výkon v prípade štvorkolky je však iba o 10 kW vyšší a činí tak 160 kW (214 koní).

Batéria dostala kapacitu 71,4 kWh, čo by malo podľa japonskej normy WLTC stačiť na prejdenie 530 km na jedno nabitie, respektíve 480 km v prípade výkonnejšej verzie.

Subaru

Nabíjať AC prúdom je možné maximálnym výkonom 6,6 kW, rýchle DC nabíjanie zvládne výkon až 150 kW. V špecifikáciách sa tiež spomína integrácia solárnej strechy, no nevedno, o koľko táto vychytávka navýši dojazd a predovšetkým nákupnú cenu auta.

Dostupné už o pol roka

Subaru Solterra by sa malo začať predávať už v polovici roka 2022. Ako sme spomínali v úvode, elektrické SUV z Japonska sa dostane aj na globálny trh.

Subaru

Ceny, ani dostupnosť v Európe zatiaľ automobilka neprezradila, no veríme, že tak urobí v najbližších dňoch až týždňoch. Solterra sa zatiaľ javí ako solídne elektrické SUV, no podstatná bude cenovka, za ktorú sa začne predávať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú