Len pred pár dňami skončilo informačné embargo na najnovší procesor od AMD – Ryzen 7 2700X. Postupne tak vychádzajú recenzie a porovnania, vďaka ktorým je možné vidieť, aký výkonnostný rozdiel nastal od prvej rady Zen, ktorá bola predstavená v minulom roku.

Okrem klasických testov výkonu sú tu samozrejme aj tie extrémnejšie, kedy sa skúšajú limity daného kúsku kremíka. Známi overclockeri Der8auer a Neo si vzali najnovší procesor AMD Ryzen 7 2700X a skúšali nájsť jeho hranice. Samozrejme tu nesmel chýbať ani tekutý dusík.

Prekonaných 8 svetových rekordov

Tento úspech sa podaril nedávno a to na centrále spoločnosti ASUS ROG v Taiwane, kde mali overclockeri k dispozícií niekoľko kusov procesorov a litre tekutého dusíka. Vzhľadom na tom, že testovanie prebiehalo na centrále ASUS, základnou doskou bola vlajková loď spoločnosti, ASUS ROG Crosshair VII Hero. Výsledkov bolo niekoľko, no tým najpôsobivejším je určite dosiahnutie taktu 6,0 GHz, a to na všetkých jadrách (8). Napätie bolo pritom 1,85 V.

Aj keď tento takt nebol ani zďaleka stabilný, ukazuje, že celkovo ide o lepší čip než bol jeho predchodca, ktorému sa podarilo dosiahnuť 5,9 GHz. Navyše sa mu s taktom 5,7 GHz pri 1,55 V a pamätiach na 1,92 V podarilo zlomiť hneď až 8 svetových rekordov a prekonal dokonca aj 8 jadrový procesor Skylake-X i9-7820X, ktorý mal frekvenciu až 6,1 GHz.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Youtube

Nenechaj si ujsť!
Samsung predstavil novú hernú mašinu. Prichádza s inovovaným procesorom Intelu

Aj tento fakt potvrdzuje, že po rade menej úspešných procesorov sa AMD  postupne dostáva späť do hry, čím sa vytvára zdravá konkurencia, ktorá je vo výsledku len a len dobrá. V ďalších rokoch môžme očakávať tesné súboje medzi Intelom a AMD.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom