Prvý slovenský poskytovateľ internetového pripojenia začal s testovaním dosiaľ najrýchlejšieho komerčného pripojenia, ktoré by používateľom poskytlo rýchlosť až 10 Gb/s. Košický Antik už testuje takto rýchly internet vo svojom laboratóriu niekoľko mesiacov, onedlho by mal oznámiť, či ho sprístupní aj pre zákazníkov. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe pre médiá.

Antik chce po mesiacoch testov 10 Gbps internet aj v komerčnej prevádzke

Podľa doterajších výsledkov testov, ktoré boli sľubné, má takýto ultrarýchly internet potenciál aj pre využitie v slovenských domácnostiach, kde by poskytol až 10-násobne vyššiu rýchlosť ako v prípade terajšieho bežného pripojenia.

Za posledné mesiace testovania sa tak sieťoví špecialisti dostali s využitím bežnej optiky a nových zariadení s technológiami XG-PON, XGS-PON až na maximálnu teoretickú rýchlosť 10 Gb/s. Takto rýchly internet by chcel Antik zrejme nasadiť aj do komerčnej prevádzky. Toto rozhodnutie ohlási už v krátkom čase po vyhodnotení výsledkov všetkých testov.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Sme nadšení, že na zariadeniach určených domácnostiam budeme vedieť poskytnúť oveľa vyššiu rýchlosť ako doterajšie hranice, pričom už dnes je jasné, že ďalším vylepšovaním technológie pôjdeme ešte vyššie.

Ukázalo sa zároveň, že takéto veľmi vysoké rýchlosti sú prakticky využiteľné napríklad pre výrazné zlepšenie kvality bezdrôtových sietí doma, ktoré v spojení s najnovšími protokolmi vedia preniesť dáta až rýchlosťou 6gbps.

Rovnako Európska komisia pri definícii aktuálnych broadbandových cieľov hovorí o zabezpečení gigabitového prístupu pre jednotlivých používateľov napríklad v administratívnych budovách, kde mohla byť doteraz technológia „pomalého“ GPON úzkym hrdlom,“ vysvetľuje Igor Kolla, CEO Antik Telecom.

Zavedením 10 Gb/s internetu by sa Slovensko zaradilo podľa slov Igora Kollu medzi najvyspelejšie krajiny ako USA, Japonsko, Čínu či Singapúr, ktoré už takýto internet ponúkajú niekoľko rokov. Antik pritom testoval tento ultrarýchly internet so zariadeniami od viacerých výrobcov a s rôznymi spôsobmi použitia.

Zatiaľ však stále nie je známe, či sa spoločnosť definitívne odhodlá poskytnúť takto rýchly internet v komerčnej prevádzke, rovnako ako to, koľko by za toto pripojenie klient zaplatil. Dnes stojí 1 Gbps internet Antiku necelých 18 €, a tak je možné predpokladať, že 10-násobne rýchlejší internet môže byť finančne náročnejšia záležitosť. Ďalšie detaily by mal provider poskytnúť už onedlho.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú