Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko sa rozhodlo zakázať novinárom informovať o ich vesmírnom programe.

Ako píše portál Ars Technica, nový kontroverzný zákon vchádza do platnosti len pár týždňov potom, čo Vladimír Putin označil všetky nezávislé žurnalistické inštitúcie za zahraničných agentov.

Chce Rusko čosi utajiť?

Kontroverzný zákon vojde do platnosti už o pár dní 11. októbra 2021, pričom obsahuje až 60 bodov, ktoré popisujú všetko, o čom nesmú novinári písať. Má to však jeden veľký a zásadný problém – napriek svojej dĺžke je zákon pomerne obšírny.

Ako sa prostredníctvom sociálnej siete Twitter vyjadrila ruská „vesmírna“ blogerka Kaťa Pavluščenko, nový zákon je formulovaný tak, že môže byť ako zahraničný agent označený prakticky ktokoľvek, kto o ruskom vesmírnom programe píše.

A to aj napriek tomu, že sa zákon zameriava predovšetkým na armádnu časť vesmírneho programu. „Ale v Rusku sú si civilná a armádna kozmonautika tak blízke, že nikdy neviete, kedy ste vstúpili na mínové pole,“ dodáva Pavluščenko.

Pred všetky správy týkajúce sa zakázaného obsahu je nutné vložiť túto správu: „Daná správa (materiál) bola vytvorená a distribuovaná zahraničnými masmediálnymi kanálmi, ktoré vykonávajú činnosti zahraničných agentov a/alebo ruskou legálnou entitou vykonávajúcou činnosť zahraničného agenta.“

Zahraničie má stále šancu

Zákon sa, samozrejme, vzťahuje len na ruských občanov a zahraniční žurnalisti majú možnosť aj naďalej pokrývať ruský vesmírny program beztrestne. To však naráža na jeden zásadný problém.

Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

Zahraničie totiž prichádza o prakticky všetky ruské zdroje s výnimkou štátnych médií. A nádej, že bude Rogozinov Roskosmos informovať o ruskom vesmírnom programe pravdivo, je minimálna.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmu, je totiž podozrivý z obohacovania sa na štátnej vesmírnej agentúre a kvôli nízkym platom zamestnancov rapídne klesá kvalita výroby, ako v poslednej dobe naznačuje aj rastúce množstvo zlyhaní.

Pád kozmického giganta

V časoch Sovietskeho zväzu bola táto krajina priekopníkom vesmírneho výskumu. Vďaka svojej šikovnosti dosiahli takmer všetky míľniky ako prví a USA ich porazili až pristátím na Mesiaci, ktoré Sovietsky zväz nezvládol čiastočne aj kvôli smrti Koroľova a rakete N1.

National Reconnaissance Office

Napriek štyrom neúspešným letom však mala táto gigantická raketa potenciál uspieť a rovnako tak aj raketoplán Buran, ktorý mal v niektorých ohľadoch oproti tomu americkému navrch.

Podľa niektorých ruských zdrojov nedosiahol ruský vesmírny program nikdy takú slávu a majestátnosť, ako ten sovietsky. Žije prevažne v jeho tieni a od počiatku Ruskej federácie má problémy s vedením.

Je teda pochopiteľné, že Putin či Rogozin nechcú, aby sa o tom písalo. To je obrovská škoda, pretože Rusko má vo vesmíre ešte vždy obrovský potenciál.

Dmitrij Rogozin sledujúci štart rakety Sojuz, vynášajúcej do kozmu satelity OneWeb. Zdroj: Roscosmos

Podľa Ars Technica tak kozmický národ predbehli Spojené štáty, Čína a dokonca aj niektoré súkromné firmy v USA. „Tak historický vesmírny program zredukovaný na fungovanie pod banánovou republikou plnou klaunov. Skutočne smutné,“ píše používateľ 50me12, jeden z komentujúcich.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú