Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Závod o dobývanie vesmíru sa pomaly rozbieha a každá svetová mocnosť chce vyvinúť rakety, ktoré by im jedného dňa pomohli obsadiť aj neďaleký Mars. Prvým priekopníkom bol v tomto smere Elon Musk, CEO SpaceX, ktorý ukázal svetu, že raketa letiaca do vesmíru nemusí byť iba jednorázová a môže byť využitá aj opakovane. Rusko chce tromfnúť podľa nich „zastaralé“ Muskové rakety a buduje svoju vlastnú s nukleárnym pohonom, ktorá môže dopraviť ľudí na Červenú planétu.

Vesmírny program spoločnosti SpaceX doteraz ukázal, akým spôsobom sa môže uberať vývoj rakiet potrebných pre let astronautov do okolitého vesmíru. Demonštráciou možností a moderných technológií tejto vesmírnej agentúry Elona Muska bolo aj odpálenie rakety Falcon Heavy 6. februára tohto roka.

Staviť na opakovane použiteľné rakety bol správny krok, ktorý ušetrí pri letoch do vesmíru nielen mnoho času, ale aj financií. Napriek veľkému úspechu SpaceX teraz prichádzajú nové správy z opačného konca zemegule, teda z miesta, kde rakety Elona Muska nepokladajú za žiadnu konkurenciu.

Od Kaťuše až k nukleárnemu pohonu, ktorý má poraziť SpaceX

Krajinou, ktorá sa odhodlala potupiť nápady jedného z najväčších vizionárov dnešnej doby, je Rusko. Práve tu totiž pracujú vedci z Keldyšovho výskumného centra na opakovane použiteľnej rakete s nukleárnym pohonom, ktorá má predčiť rakety od SpaceX. Vladimír Košlakov, generálny riaditeľ centra, navyše prehlásil, že to, na čom pracuje Elon Musk, nie je pre nich vážnou konkurenciou.

Nenechaj si ujsť
Vďaka SpaceX sme čoraz bližšie k osídleniu Marsu. Časová os ukazuje, kedy a ako by k tomu malo dôjsť

Elon Musk používa existujúce technológie, ktoré boli vyvinuté dávnejšie. On je biznismen, zobral riešenie, ktoré bolo známe a úspešne ho využil. Predovšetkým pracuje s pomocou vlády.“ – vyjadril sa Košlakov pre portál RT.

Rusko sa v tejto oblasti obáva najmä Číny a USA. V Keldyšovom výskumnom centre však vyvinuli raketu a nukleárnym pohonom, ktorý pri svojej činnosti využíva metán. Pracovná kvapalina je ohrievaná na teplotu, ktorá z nej vytvorí plyn pre pohon turbíny na generovanie elektrickej energie a tá je zasa zdrojom energie pohonu a systémov vyvíjanej rakety. K prvým výskumom sa Rusko odhodlalo ešte pred 9 rokmi, no až teraz bolo schopné dokončiť prvé pozemné testy.

Na ostrý štart si ešte počkáme

Hlavnou výhodou takejto rakety má byť rýchlosť pri lete vesmírom, pričom by človeka na Mars mohla dopraviť už za 7 mesiacov. Po pristáti na zemi môže byť opäť použitá pre let do vesmíru už do 48 hodín. Veľkým prínosom je v tomto prípade aj využité palivo, teda metán, ktorý slúži pre tvorbu plazmy nukleárneho pohonu. Prioritou pre Rusko je práve opakované použitie rakety, ktorá nevyžaduje ani náročnú údržbu. Inštitút, ktorý je známy najmä vďaka raketometom Kaťuša z 2. svetovej vojny, tak má v rukáve technológiu, ktorá môže jedného dňa prepísať históriu letov do vesmíru.

Napriek tomu netreba od tohto nového systému očakávať príliš veľa. Svoje pozitíva, respektíve nedostatky, ukáže nukleárny pohon opakovane použiteľných rakiet z Ruska až pri ostrom štarte, ktorý sa však tak skoro zrejme neodohrá. Košlakov totiž potvrdil, že ho nenájdeme ani v rakete Sojuz-5, ktorej odlet je plánovaný na rok 2022, no ani v rakete Sojuz-5 Super Heavy pre rok 2028. Zrejme potrvá ešte viac ako 10 rokov, kým Rusi svoje technológie uplatnia v praxi. Kto vie, kde vtedy bude Elon Musk a rakety jeho spoločnosti SpaceX?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú