Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna spoločnosť SpaceX bola založená v roku 2002 a od tej doby dokázala výrazne posunúť hranice vesmírneho cestovania. Najbližším cieľom je vykonať vôbec prvú cestu na Mars s ľudskou posádkou a to v priebehu pár nasledujúcich rokov.

Planéta Mars je studená a neúprosná, vo vzdialenosti niekoľko desiatok miliónov kilometrov. Dopraviť k nej posádku prípadne niekoľko ton nákladu predstavuje pre inžinierov výzvu, pričom už o niekoľko rokov by sme sa mohli dočkať prvého letu a ak všetko pôjde podľa plánu, tak by sme na červenej planéte mohli vytvoriť vlastnú ľudskú kolóniu. Časové odhady Elona Muska však treba brať s rezervou a vzhľadom na náročnosť celého procesu je pravdepodobné, že sa misia posunie o niekoľko rokov ďalej.

Súčasnosť:

Momentálne sa úsilie sústreďuje na budovanie továrne, v ktorej sa bude vyrábať raketa Big Falcon Rocket. Nachádzať sa bude neďaleko Los Angeles, v blízkosti sídla SpaceX. Aj keď prvý prototyp je už hotový, inžinieri budú pracovať s vyspelejšími materiálmi, ktoré by celú raketu ešte vylepšili. Celé to prebieha v spolupráci viacerých vesmírnych agentúr, ktorých cieľom je naplánovať bezpečný priebeh misie.

Druhým krokom je vytvorenie štartovacej rampy v oblasti mesta Boca Chica. Ide o najjužnejšie mesto USA a z viacerých hľadísk je ideálnym adeptom na testovanie. Žije tu málo ľudí a nachádza sa bližšie k rovníku, čo pomáha raketám šetriť drahocenné palivo.

2019: Vykonanie prvých testov

Už koncom budúceho roka sa predpokladá, že by mohlo dôjsť k prvým testom vesmírnej lode Big Falcon Spaceship (BFS). Zatiaľ to bude prebiehať na pevnine a cieľom je zistiť či všetko funguje a čo sa môže ešte vylepšiť. Ako to býva zvykom u prvých testov, tak aj tu je pravdepodobné, že dôjde k výbuchu. Alebo ako hovorí Musk: k rýchlej neplánovanej demontáži.

2021 – 2022: Orbitálny let

V tomto roku by sa mal vykonať prvý orbitálny let rakety BFR a vesmírnej lode BFS. Všetko bude záležať od toho, ako sa bude vyvíjať testovanie a stavba. V roku 2022 by pritom mal byť vykonaný prvý let na Mars. Bude bez ľudí a cieľom je dopraviť na planétu nevyhnutnný náklad. Konkrétne v lete budú k sebe planéty najbližšie, čo by výrazne pomohlo k ušetreniu paliva. Vzájomná poloha planét tiež určuje, či len bude trvať niekoľko mesiacov, alebo takmer celý rok.

2022 – 2023: Pristátie na Marse a prvý let s ľudskou posádkou

V priebehu týchto rokoch sa očakáva pristátie rakety na povrchu Marsu a dopravenie zariadení, ktoré by dokázali vyrábať vodu a a kyslík, potrebný na prežitie ľudskej posádky. V roku 2023 bude vykonaný prvý test s ľudskou posádkou, za ktorý si zaplatil japonský miliardár Yusaku Maezawa. Let bude trvať približne týždeň a bude to taká okružná jazda okolo Mesiaca. Spoločne s ním pocestuje šesť ďalších umelcov z rôznych odborov.

2024: Let ľudskej posádky na Mars

Za predpokladu, že len nákladnej lode prebehne v poriadku, tak by následne mohli byť vyslané prvé posádky smerom k planéte. Cesta by mohla trvať 6 – 9 mesiacov, takže už o rok na to by mohla ľudská noha po prvýkrát vstúpiť na povrchu Marsu.

Prečítaj si tiež
SpaceX odhalilo nové detaily o rakete BFR aj meno osoby, ktorá s ňou ako prvá poletí k Mesiacu

2028: Ukončenie výstavby základne

Keď sa raz Muska opýtali, ako dlho bude trvať vybudovanie základne na Marse, tak jeho odpoveď bola, že sa tak stane pravdepodobne v roku 2028. Začať by sa malo so základnou infraštruktúrou a vytvorením budov, v ktorých by sa vyrábala energia a pestovali plodiny, čo sú dve veci nevyhnutné pre život.

2030: Vytvorenie mini-mesta

Mnoho skeptikov a odborníkov pochybuje, že ľudia vôbec budú schopní prežiť na Marse a nie to ešte vybudovať kolónie. No ak chce ľudstvo prežiť, tak niečo sa spraviť musí. Elon Musk plánuje na Mars vyslať celkovo milión ľudí (jednosmerný lístok stojí cca 200 000 dolárov) avšak sám si myslí, že život na tejto planéte bude nudným. Bude nutné vybudovať všetko odznova no verí, že do roku 2030 by na planéte mohlo existovať prvé mini mesto.

2100: Terraformácia Marsu

Cieľom celej misie je priniesť ľudský život na Mars. Po príchode prvých ľudí by za niekoľko desiatok rokov malo dôjsť k terraformingu Marsu, čo je vlastne zámerná zmena klímy, aby boli podmienky podobné ako na Zemi. Momentálne má planéta veľmi riedku atmosféru, čím na povrch prechádza množstvo vesmírneho žiarenia, ktoré je škodlivé pre ľudí. Nie je zatiaľ ani známe, či by bolo možné pretvoriť planétu Mars a ak vôbec, či bude tento spôsob udržateľný. Jedným z riešení je aj vystrelenie nukleárnych rakiet na povrch, čo by mohlo dopomôcť k tomu, aby na Marse vznikla atmosféra, ktorá by ľudí chránila pred žiarením a udržala by kyslík.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú