Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ruské ministerstvo komunikácií najnovšie oznámilo, že úspešne otestovalo vlastnú alternatívu k globálnej sieti. Ich autonómny internet má byť dostupný pre celú krajinu, píše Engadget.

Alternatíva k globálnemu internetu

Ruská federácia prijala v novembri zákon o „autonómnom internete“, ktorého cieľom je okrem iného aj upevniť kontrolu štátu nad prevádzkou sietí v krajine, a umožňuje napríklad aj blokovanie obsahu v mimoriadnych situáciách. Prezident Vladimir Putin tiež nedávno podpísal zákon, ktorý v krajine zakazuje predaj zariadení bez predinštalovaných ruských aplikácií.

Ministerstvo komunikácií krajiny teraz oznámilo, že úspešne otestovalo alternatívu ku globálnemu internetu pre celú krajiny, informuje BBC. Aj keď nie je úplne jasné, ako táto sieť funguje, podľa vyhlásenia vlády si používatelia počas testovacej fázy nevšimli žiadne zmeny pri jej používaní.

Táto iniciatíva by poskytla vláde maximálnu kontrolu nad prístupom svojich občanov k internetu, a filtrovať tak prezeraný obsah prostredníctvom vlastnej cenzúry. Projekt prezývaný Runet by prinútil poskytovateľov internetových a telekomunikačných služieb nakonfigurovať internet v rámci hraníc krajiny ako obrovský intranet, podobne ako to je vo veľkých firmách, tvrdí profesor z Univerzity v Surrey, Alan Woodward. Vlastná infraštruktúra by taktiež sťažila prístup k blokovanému obsahu prostredníctvom VPN.

Môžu nasledovať aj iné krajiny

Rusko samozrejme nie je jediným štátom, ktorá podobné opatrenia prináša. Krajiny ako Čína, Irán, či Saudská Arábia obmedzujú prístup svojich občanov a spôsob komunikácie na internete už nejakú dobu, a toto leto sa k nim pridal napríklad aj Kazachstan, ktorý začal zachytávať všetku HTTPS prevádzku na svojom území. Ruská vláda tiež nedávno potvrdila, že v krajine nahradí celý portál Wikipédia vlastnou štátnou encyklopédiou.

Rozdrobenie globálneho internetu znepokojuje množstvo odborníkov už dlhšiu dobu a pokiaľ sa Rusko cestou „vlastného“ internetu naozaj vydá, mohli by ho neskôr nasledovať aj iné krajiny, ktoré majú podobné opatrenia tiež v obľube. Budúcnosť globálnej siete tak môže vyzerať úplne odlišne ako si teraz predstavujeme a v nasledujúcich rokoch môžu v tejto oblasti prísť naozaj veľké zmeny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú