Kazašská vláda začala tento týždeň zachytávať všetku HTTPS prevádzku na území Kazachstanu. Tvrdí, že je to pre ľudí prospešné a zvyšuje bezpečnosť, píše ZDNet.

V Kazachstane je od 17. júla všetok HTTPS prenos zachytávaný vládou. Poskytovatelia internetových služieb v  krajine boli poverení, aby prinútili svojich používateľov nainštalovať si na všetky zariadenia špeciálny vládny certifikát. Ten umožňuje vládnym orgánom dešifrovať HTTPS prenos používateľov, vidieť jeho obsah, a znova ho zašifrovaný odoslať.

Obyvatelia Kazachstanu boli pri prístupe na internet presmerovaní na stránky obsahujúce pokyny, ako vládny certifikát v príslušných operačných systémoch a prehliadačoch nainštalovať. Napriek tomu vláda uviedla, že certifikát si budú musieť nainštalovať iba používatelia hlavnom meste Nur-Sultan(predtým Astana), majú však bez certifikátu prístup na internet zablokovaní používatelia z celej krajiny, píše The Next Web.

Zobraziť celú galériu (1)
Hlavné mesto Kazachstanu bolo tento rok po odstúpení prezidenta Nursultana Nazarbajeva premenované z Astany na Nursultan / Zdroj: Pixabay

Vláda tiež tvrdí, že certifikát je pre občanov, štátne orgány a spoločnosti prospešný, pretože ich chráni pred útokmi hackerov a inými kybernetickými hrozbami.

Nie je to prvýkrát, čo sa kazašská vláda o tento krok pokúšala. V decembri 2015 vydala nariadenie, aby si do 1. januára 2016 podobný certifikát nainštalovali všetci občania krajiny, čo sa však nakoniec nestalo.

Bola totiž žalovaná niekoľkými organizáciami, vrátane poskytovateľov internetu, bánk a zahraničných vlád s obavami, že certifikát by oslabil bezpečnosť internetového prenosu v krajine, píše Reclaim the Net. V tom čase tiež žiadala Mozzilu, aby tento certifikát zahŕňala vo Firefoxe už pri jeho stiahnutí, čo spoločnosť zamietla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom