Na kuriózny prípad účelovo vykonštruovaného príbehu o americkej astronautke upozornil portál Ars Technica, ktorý našiel nediplomatický článok na stránke Ruskom vlastnenej informačnej agentúry TASS. Rusko si myslí, že za diery v ich kozmickej lodi, ktoré sa vyskytli v roku 2018, môže americká astronautka.

Vraj sa chcela rýchlo vrátiť na Zem

V spomínanom článku ide predovšetkým o odpoveď na americkú kritiku, ktorú si Roskosmos vyslúžil najmä po problematickom dokovaní nového modulu Nauka, ktorý sa len nedávno pripojil k Medzinárodnej vesmírnej stanici a vážne ju vychýlil z normálnej orientácie.

Ruský modul Nauka na ISS. Zdroj: NASA

Na vysvetľovaní a odpovedaní na kritiku nič zlé nie je, klamstvá o cudzích astronautoch sú ale oveľa vážnejšie. Článok sa totiž odvoláva na incident z roku 2018, kedy sa na kozmickej lodi Sojuz MS-09 „objavili“ vyvŕtané diery, pričom jedna z nich presahovala skrz trup až do otvoreného vesmíru.

TASS v tomto prípade tvrdí, že za diery môže byť zodpovedná americká astronautka Serena Auñón-Chancellor. Tá mala totiž na obežnej dráhe hlbokú žilovú trombózu, píše TASS, ktorý sa odvoláva na spoľahlivý zdroj s vysokým postavením.

Mala psychotický záchvat?

To mohlo ďalej spôsobiť vážnu psychologickú krízu a pokusy o urýchlenie svojho návratu na Zem. Rusi pritom v článku okamžite a bez váhania vylúčili možnosť, že k poškodeniu došlo ešte na Zemi – avšak podľa Ars Technica je práve toto najrozumnejším a najpravdepodobnejším riešením.

NASA

Aj keď astronautka skutočne chorobou trpela, pre žiadne z ostatných tvrdení neexistuje absolútne žiadny dôkaz. Za astronautku sa postavil aj Bill Nelson, aktuálny administrátor NASA. Na Twitteri sa vyjadril, že súhlasí s tvrdením Kathy Leuders (vedúca programu pre vesmírne lety v NASA). Podľa nej sú astronauti ako Serena extrémne rešpektovaní a profesionálni.

Ako „dôkazy“ uviedli Rusi podozrenie, že niekto manipuloval s kamerou zachytávajúcou vstup do ruského segmentu ISS a tiež polygrafický test (detektor lži), ktorý americkí astronauti odmietli. Rusom údajne nedovolili ani prezrieť nástroje, ktorými mohla astronautka diery vyvŕtať.

To všetko sú však len dohady, ktoré udáva „overený zdroj“ ruskej informačnej agentúry TASS. V skutočnosti je ale najpravdepodobnejším vysvetlením fakt, že za poškodenie môže chyba technika na Zemi, ktorý ich následne niečím prekryl.

Roskosmos

Stroj tak prešiel cez vákuové testy, ale nezvládol dlhodobejšie vystavenie vákuu vo vesmíre. Nie je to predsa žiadna extrémna rarita, podobné chyby sa stávajú a samotné Rusko je s nimi dobre oboznámené od havárie rakety Proton-M, ktorého senzory namontoval technik dolu hlavou a inšpekcia si to nevšimla.

Vykonštruované tvrdenia nevrhajú na Rusko dobré svetlo a ich podstata nie je úplne jasná. Zrejme však viac nezáleží na zachovávaní dobrých vzťahov – Rusko sa totiž chystá na stavbu vlastnej vesmírnej stanice a ISS nakoniec opustia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú