Vďaka novému šéfovi štátnej vesmírnej korporácie Roskosmos pristúpilo Rusko k oveľa jasnejšej a predvídateľnejšej rétorike, ktorá sa týka spolupráce na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Krajina však predstavila plány na vybudovanie neuveriteľnej orbitálnej štruktúry, ktorá vyzerá, vzhľadom na schopnosti a možnosti moderného Ruska, šialene.

Papierové sny

Riaditeľom Roskosmu sa stal Jurij Ivanovič Borisov a v jednej z najdôležitejších funkcií krajiny a vesmírnej veľmoci, ak sa tak dá naďalej nazývať, nahradil Dmitrija Olegoviča Rogozina, presláveného svojou ostrou a agresívnou rétorikou, vojnovým štváčstvom a najmä tým, do akého stavu sa dostal ruský vesmírny program.

Nádej na zásadné zlepšenie tohto stavu je aj pod vedením Borisova mizivá, veľké plány ale rozhodne nechýbajú. Roskosmos sľuboval už mnoho, avšak úplne nová vesmírna stanica je zatiaľ tým najväčším sľubom, ku ktorému sa zaviazala. O to viac z dôvodu, že podľa návrhov zverejnených v časopise Ruský kozmos.

Roscosmos

Najväčšou prekážkou vesmírneho programu Ruska, ktoré zdedilo po Sovietskom zväze špičkové technológie a tie najlepšie z rakiet a kozmických lodí, je zlá morálka a nedostatok financií. V roku 2020 napríklad vesmírna agentúra nedokázala splniť 30 z 83 stanovených cieľov a nedávno prišlo aj oklieštenie už tak tesného a rozkrádaného rozpočtu a to o 16 % každý rok, po dobu troch rokov.

Príliš ambiciózny cieľ
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP