Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Počítačový hacker Ken Shirriff, ktorý sa okrem iného venuje aj renovácii starších počítačov, sa tentokrát pustil do počítač, ktorý používala NASA na ovládanie lode Apollo Ken. Upravil ho na ťažbu bitcoinu.

Ako píše portál ArsTechnica, AGC bol jeden z prvých počítačov, ktorý v sebe obsahoval integrované obvody, a tým pádom bol pomerne kompaktný na rozdiel od ostatných počítačov, ktoré v tej dobe ešte dosahovali veľkosti chladničiek.

Počítač však neobsahoval klasický procesor, ale 5600 elektróniek, ktoré dokázali vypočítať asi 40 000 jednoduchých matematických operácií za sekundu. Tento výkon bol v tej dobe úplne dostačujúci na to, aby počítač zvládol riadiť celý systém rakety Apollo.

Prvý vyťažený Bitcoin tak skoro neuvidí

Ako informuje portál Gizmodo, Shirrriff tento stroj upravil na to, aby mu ťažil Bitcoin. Okrem toho, že sa musel popasovať s problémami, ako napríklad, že AGC pracuje so slovami o dĺžke 15 bitov, zatiaľ čo moderné počítače fungujú na 32 či 64 bitových slovách, ani jeho výpočtový výkon nie je nejak extra oslnivý. Ťažba funguje na princípe hľadania správneho hashu a jeho nájdenie sa robí jednoducho hrubou výpočtovou silou, kedy sa skúšajú všetky možné kombinácie.

Moderné počítače a softvéry určené na ťažbu bitcoinu dokážu porovnať každú sekundu milióny hashov, zatiaľ čo AGC dokáže vygenerovať jeden hash za približne 10 sekúnd. Asi ti je teda jasné, že vyťaženie jedného bitcoinu je prakticky nemožné, no Ken vypočítal, že by to trvalo niekoľko quintilliónov rokov.

Ak si takéto číslo ešte nikdy nepočul, je to asi miliardakrát viac ako sa odhaduje existencia vesmíru, teda zhruba miliardakrát 13,8 miliárd rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú