Na obnovenie tradícií a opätovnú výmenu sedadiel medzi ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos a NASA si zrejme ešte počkáme. Ruskí astronauti poletia podľa najnovších informácií na súkromnej kozmickej lodi Crew Dragon americkej spoločnosti SpaceX až v roku 2022, píše Space.

Výmena sedadiel je tradíciou, vyjednávanie však trvá pridlho

SpaceX len pred pár dňami vyniesol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ďalších astronautov, pričom pre spoločnosť šlo o tretí let s posádkou. Medzi celkom až 10 astronautmi sa doteraz nachádzal člen japonskej agentúry JAXA a európskej ESA. Chýba medzi nimi ale jeden kľúčový hráč – ruský Roskosmos, s ktorým si NASA vymieňala sedadlá na svojich plavidlách dlhé roky.

Astronauti misie Crew-3 Raja Chari, Matthias Maurer a Tom Marshburn. NASA / ESA

Kým ruskí kozmonauti lietali roky na svojich Sojuzoch, tí americkí na Raketoplánoch. Občas si pritom sedadlá vymenili, a tak niektorí astronauti leteli na Sojuze a viac než tucet kozmonautov na Raketopláne, čím sa utužovali vzťahy medzi týmito dvomi veľmocami. Tieto výmeny skončili, keď skončila prevádzka Raketoplánu a NASA začala za lety na ruských raketách platiť nemalé sumy.

Tretiu plnohodnotnú misiu s posádkou má SpaceX uskutočniť v októbri tohto roka a okrem dvoch amerických astronautov vynesie na ISS aj astronauta z Nemecka (Matthias Maurer), informuje NASA. Štvrté miesto je zatiaľ voľné, NASA a Roskosmos sa ani po mesiacoch vyjednávania nedohodli.

Počas tlačovej konferencie po úspešnom štarte misie Crew-2 Musk povedal, že by pre nich bolo cťou voziť aj kozmonautov. O problematike však bližšie informácie nemá. NASA ale tvrdí, že na dohode pracujú a tieto vyjednávania sú prirodzene pomalé. Ak neprídu včas, ruskí kozmonauti poletia na americkej kozmickej lodi až na misii Crew-4.

Na fotografii sa nachádza štartovacia rampa s raketou Falcon 9 a modulom Crew Dragon, ku ktorému je prichytené prístupové rameno pre posádku. Zdroj: NASA HQ Photo/Flickr

Crew Dragon núdzu o zákazníkov nemá

Crew Dragon prišiel oficiálne na scénu len v polovici minulého roka a už dnes má za sebou tri misie s ľudskou posádkou. Pre NASA má naplánované ešte ďalšie tri misie, pričom po skončení prvotnej fázy tohto kontraktu pribudnú ďalšie.

SpaceX má tiež rezervované dva súkromné lety a tými sú misie Inspiration-4 a Ax-1 spoločnosti Axiom Space. Ax-1 ponesie na ISS štyroch turistov, kde strávia niekoľko dní a následne sa vrátia naspäť na Zem. Na druhej strane Inspiration-4 poletí po obežnej dráhe samostatne a kapsula bude vybavená sklenou kupolou, ktorá zaručí súkromným astronautom nezameniteľný výhľad.

Moduly Axiom Space na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: Axiom Space

Muskovej spoločnosti však konečne začína rásť konkurencia, Blue Origin ohlásil predaj lístkov pre svoju raketu New Shepard. Tá síce nedokáže dosiahnuť obežnú dráhu a zákazníkov SpaceX tak neukradne, je však veľmi dobrým krokom vpred. Zákazníkov môže prevziať skôr od Virgin Galactic, ktorý potrebuje ešte mesiace vývoja svojej novej verzie kozmickej lode SpaceShip III.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom