25. apríla svet obletela správa, že Federálna bezpečnostná služba (FSB) Ruskej federácie zmarila pripravovaný atentát na ruského novinára. Vo vysielaní to v pondelok uviedol prezident Vladimír Putin, píše TASR.

Atentát na novinára

Hoci šéf Kremľa svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi dôkazmi, neskôr ruské štátne média uviedli, že terčom atentátu mal byť prokremeľský komentátor Vladimir Solovjov.

„Federálna bezpečnostná služba (Ruskej federácie) dnes ráno zmarila činnosť teroristickej organizácie, ktorá plánovala zaútočiť a zabiť jedného renomovaného ruského televízneho moderátora,“ uviedol Putin.

Jeho likvidáciu si údajne mala objednať Ukrajinská bezpečnostná služba. Tá tieto obvinenia razantne odmietla a označuje ich za ďalšie ruské konšpirácie a hoaxy.

„SBU neplánuje zavraždiť V. Solovjova,“ reagovala ukrajinská tajná služba na Putinove vyjadrenia.

Putin dokonca obvinil aj Západ zo snahy o zničenie Ruska zvnútra, avšak takéto pokusy podľa jeho slov zlyhajú.

Hra The Sims namiesto SIM kariet

Neskôr ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti cez Telegram zverejnila video z tohto zásahu. Uverejnené video má podľa agentúry zaznamenávať, ako FSB zadržala „neonacistov plánujúcich atentát na ruského novinára“, píše portál BusinessInsider.

Na videu sú zaznamenané predmety, ktoré údajne agenti našli v byte – vrátane pasov, fotografie Adolfa Hitlera či hákových krížov a inej nacistickej symboliky. Podľa všetkého sa našli aj drogy a zbrane.

Experti však video označujú za vyfabrikované a nacistickú symboliku za podvrhnutú samotným Ruskom. Naozaj by totiž “ukrajinskí operatívci” v byte, v ktorom organizujú vražednú misiu, ako prvé rozprestreli vlajku s hákovým krížom a Hitlerovu fotku? Nesnažili by sa o nenápadnosť a trochu menej stôp?

NEPREHLIADNI:
Ruská propaganda vytiahla novú zbraň. Útočí už aj obsahom, ktorému dávaš lajky aj ty (+analýza)

Okrem toho sa medzi týmito predmetmi nachádzalo niečo, čo tam zrejme nepatrí – tri kópie populárnej hry The Sims 3. Aj to viedlo mnohých novinárov a odborníkov k špekuláciám, či agenti FSB celú prípravu na atentát iba nezinscenovali a namiesto troch SIM kariet nezaobstarali tri kópie hry SIMS.

Francis Scarr dokonca zažartoval, že hry The Sims sú súčasťou „štartovacieho balíčka“ ukrajinských neonacistov. Ak by si aj chcel prepáčiť kópie hry The Sims, na videu je zaznamenané ešte niečo oveľa zábavnejšie.

Politológ Sergej Sumlenny si všimol, že na odkaze, ktorý údajne napísali atentátnici, sa na mieste, kde sa mal nachádzať podpis, nachádza iba nápis „nejasný podpis“ – doslova.

Potrebuješ ešte viac dôkazov, že FSB zrejme celý zásah a atentát zinscenovala?

Podľa uvedeného politológa mal ruský agent FSB jednoducho pripraviť tri SIM karty a zanechať odkaz s podpisom, ktorý by nebolo možné rozoznať.  Namiesto toho zaobstaral tri kópie hry SIMS a na papier podľa pokynov umiestnil „nejasný podpis“.

Na margo tejto situácie sa vyjadril aj Elliot Higgins, investigatívny žurnalista a zakladateľ Bellingcat, ktorý uviedol, že celé je to práca „hlúpeho dôstojníka FSB, ktorý mal zohnať 3 SIM karty“.

Video z celého zásahu neskôr zverejnila aj FSB na svojom YouTube, avšak hry na nich už sú rozmazané. FSB aj napriek uvedenému trvá na tom, že zatkla osoby zo skupiny Národný socializmus/ Biela moc.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú