Britské národné centrum kybernetickej ochrany zistilo, že ruská spravodajská služba plánovala na tohtoročnú zrušenú olympiádu v Tokiu kybernetický útok, informuje The Guardian.

Dôkazy poskytnuté britskou vládnou agentúrou pre národnú kybernetickú bezpečnosť v spolupráci s americkými informačnými agentúrami poskytli detaily o prípravách kybernetických útokov zo strany Ruska. To malo mať prsty v organizácii olympijských hier od logistických služieb až po všetkých sponzorov.

Predtým pripísané kybernetické útoky boli spájané s diskreditáciou ruských politických oponentov, no aj s útokmi zameranými na agentúry vyšetrujúce športový doping v Rusku.

Práve to mohol byť dôvod chystaných útokov plánovaných ešte pred ohlásením zrušenia hier. Rusko bolo totiž už koncom roka 2019 vykázané zo všetkých športových udalostí na svetovej úrovni agentúrou World-wide Anti-Doping Agency (Wada).

V tej dobe totiž boli ruské agentúry proti dopingu obvinené z manipulácie laboratórnych dát, čo Rusko považovalo za nezmysel. Ruskí športovci boli následne vylúčení z hier kvôli pretrvávajúcim dopingovým priestupkom na úrovni podporovanej samotným štátom.

Plánovanie útoku siaha až do najvyšších politických zložiek Ruska

Ruské kybernetické zložky, údajne zapojené do organizácie olympijských hier v Tokiu, mali prístup k organizačným údajom už dávno pred začatím hier, naznačuje BBC.

Predbežné kybernetické akcie boli zamerané na zhromažďovanie kľúčových detailov, vytváranie falošných webstránok a skúmanie bezpečnosti jednotlivých účtov, čo sa javilo ako bezprostredná bezpečnostná hrozba ako potenciálnych organizátorov a športovcov, rovnako tak aj divákov samotných.

olympic.org

Vyšetrovanie britských zložiek odhaľuje, že kybernetická aktivita pravdepodobne vedie až na najvyššie úrovne ruskej vlády. Zároveň však Rusi na nedávnom zasadaní OSN kontraproduktívne podpísali, že v žiadnej miere nebudú narušovať alebo zámerne „podkopávať“ bezpečnosť hier.

Briti uvádzajú, že kybernetická hrozba je momentálne zažehnaná, keďže organizátori zastavili všetky dodávky aktív a spoluprác s medzinárodnými partnermi.

Nejde o prvé podozrenie ruských bezpečnostných zložiek

Dôvod k podozrievaniu východného partnera je prostý. Prvým prešľapom Ruska je narušenie zimnej olympiády v Pjongčangu v roku 2018, kedy údajne ruskí útočníci, prezentujúci sa ako hackeri Severnej Kórey a Číny, narušili otvárací ceremoniál zimných hier.

Všetko vtedy nasvedčovalo, že na útoku spolupracovala aj ruská vojenská tajná služba. Túto ideu podporuje aj fakt, že medzi hlavné ciele útoku patrili aj televízni vysielatelia, lyžiarske stredisko, vysoko postavení funkcionári a sponzori hier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú