Následkom hackerského útoku počas otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier boli znefunkčnené mnohé internetové a televízne služby, čo ale nemalo kritický dopad na priebeh akcie.

Organizátori ZOH potvrdili, že piatkový otvárací ceremoniál sa stal obeťou hackerského útoku, kto bol za ním však odmietajú prezradiť. Podľa slov hovorcu organizačnej komisie Sunga Baika boli všetky komplikácie odstránené nasledujúce ráno po otvorení hier. Ako dodal, vedia príčinu problému, ale také veci sú vraj počas olympiády bežné. Preto sa rozhodli neposkytnúť informácie o zdroji tohto hackerského útoku.

„Nevieme s istotou povedať, kto je za tým, ale skúsenosti hovoria, že sa o tom nemá rozprávať,“ takto reagoval hovorca Medzinárodnej olympijskej komisie Mark Adams na otázku, či organizátori vedia, kto stojí za hackerským útokom.

ZOH sú tento rok organizované len 80 km od hraníc Severnej Kórei, s ktorou je Južná Kórea ako organizátorská krajina, technicky stále vo vojne. Krajina využíva olympijské hry na zmiernenie napätia so severnou časťou polostrova.

Kto je hackerskými útokmi?

Ešte v januári niektorí znalci z odboru cyber bezpečnosti upozorňovali na hrozbu útoku na anti-dopingovú agentúru a olympijské organizácie zo strany hackerov z Ruska, ako odvetu za vylúčenie ruských športovcov  z olympiády.

 „Vieme, že západné média plánujú pseudo investigatívu na tému ruského podielu na hackerských útokoch na informačné zdroje súvisiace s hosťovaním zimných olympijských hier v Južnej Kórei. Samozrejme, žiadne dôkazy, ktoré by podporovali túto teóriu nebudú prezentované,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí.

Nenechaj si ujsť
Začínajú zimné olympijské hry v Pjongčangu. Takto si ich pozrieš online, na smartfóne aj v televízii

Faktom ostáva, že hackerským útokom sa nevyhli ani predchádzajúce hry v Londýne alebo Soči. Počas týchto je v pohotovosti viac ako 60 tisíc bezpečnostných pracovníkov, vrátane 50 tisíc vojakov, ktorí sú pripravení zareagovať na každú udalosť. Zainteresované strany sa mali na pozore pred hrozbou kybernetického útoku, niektorí sponzori preto uzavreli aj poistenie, ktoré by ich malo kryť v prípade takejto udalosti. Do ukončenia olympijských hier zostáva ešte veľa dní a tak sa organizátori budú musieť mať aj naďalej na pozore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom