Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Skupina šiestich ruských dobrovoľníkov sa chystá na simulovanú vesmírnu misiu, ktorá sa odohrá v Inštitúte pre bio-medické problémy v Moskve. Ako upozorňuje Interesting Engineering, táto misia potrvá takmer celý rok a bude skúmať nielen zdravie dobrovoľníkov, ale tiež ich výkon – podieľať sa totiž budú na rôznych aktivitách v uzavretom priestore, z ktorého sa po celú dobu nedostanú.

Vesmírny stres s gravitáciou

Misie nesie názov SIRIUS-23 a jej šesť-členná posádka vstúpila do simulovanej kozmickej lodi 14. novembra. V nej strávia celkovo 360 dní a okrem gravitácie majú oproti skutočnej vesmírnej misii ešte jednu zásadnú výhodu – v prípade vážnejších problémov či zranenia je pomoc oveľa bližšie, než na naozajstnej vesmírnej stanici.

Aj keď skutoční astronauti už strávili vo vesmíre aj dlhšiu dobu, takéto prípady sú vzácne a väčšina takýchto misií, napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), trvajú „len“ pol roka. Namiesto misie na nízkej obežnej dráhe však projekt SIRIUS-23 simuluje misiu v hlbokom vesmíre, pričom dobrovoľníci si prejdú aj simulovaným obehom okolo Mesiaca.

IBMP

Posádka prejde niekoľkokrát aj simulovaním pristátia na povrchu Mesiaca, orbitálnych manévrov a ovládania lunárnych roverov. Aby však nechýbal stres, ktorému budú vystavené aj skutočné posádky vesmírnych misií, dobrovoľníci budú vystavení oneskorením komunikácie so Zemou, zlyhaním rôznych komponentov a konfliktami medzi jednotlivými členmi.

Pád legendy

Aj keď ruskí odborníci naďalej pracujú na vývoji a rôznych zaujímavých projektoch, kvôli militaristickej kultúre nenávisti a režimu, ktorý napáda okolité krajiny a vlastnú rozkráda, ich situácia nie je ľahká. Kým mnohým sa podarilo z Ruska ujsť, nie všetci mali to šťastie či možnosť a narážajú aj na okresávanie rozpočtov – najviac na to doplatil Roskosmos, ktorý dnes pracuje na minime projektov a čelí mnohým zlyhaniam.

Prevažne ženská posádka

Simulovanej vesmírnej misie sa už tradične zúčastnia štyri ženy a dvaja muži, pričom všetci dobrovoľníci sú vysoko kvalifikovaní v rôznych oblastiach. Zúčastní sa dokonca aj Anna Kikina, jediná aktívna ruská kozmonautka, ktorá letela do vesmíru v roku 2022 na palube kozmickej lodi Crew Dragon a rakete Falcon 9 – obe patriace americkej spoločnosti SpaceX.

Kikina strávila na Medzinárodnej vesmírnej stanici viac ako 150 dní a je tak ideálnou kandidátkou pre takúto simulovanú misiu. Misie SIRIUS sa postupne sťažujú a predlžujú. SIRIUS-17 trvala 17 dní, SIRIUS-19 120 dní a SIRIUS-21 240 dní. Výsledkom takéhoto výskumu sú nesmierne dôležité dáta a poznatky, ktoré pomôžu plánovaným vesmírnym misiám a to nielen v Rusku, ale na celom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú