Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sa na internete začalo objavovať obrovské množstvo správ, ktoré sa týkajú vojenského konfliktu a ekonomických sankcií. Zatiaľ čo ruské propagandistické médiá podsúvajú širokej verejnosti najmä priaznivé správy, európske, britské a americké sú oveľa kritickejšie. Ako teraz píše portál Gizchina, Rusi sú presvedčení, že západní novinári klamú.

Najnovšia informácia, ktorá sa dostala do hľadáčika ruskej propagandy, sa týka konkrétne dvoch čínskych výrobcov širokej škály elektronických zariadení. Ide o spoločnosti Xiaomi a Lenovo, ktoré sú na tamojšom trhu veľmi populárne.

Pred pár dňami o týchto výrobcoch písal americký denník The Wall Street Journal, ktorý tvrdil, že kvôli sankciám a tlaku amerických dodávateľov musia pozastaviť svoje dodávky produktov do Ruska. Opačná strana tvrdí, že je to lož.

Zobraziť celú galériu (1)
Unsplash / Đức Trịnh (úprava redakcie)

Rusi síce majú problémy, no produkty k nim stále chodia

Na všetko medzičasom reagoval ruský denník Kommersant, ktorý napísal, že v správe od WSJ nie je ani trochu pravdy. Médium presnejšie citovalo IT experta Sergeja Vilyanova, podľa ktorého boli dodávky zariadení od spoločnosti Lenovo a Xiaomi pozastavené z logistických dôvodov. Všetky komplikácie vraj spôsobovali problémy s platbami, ktoré sa však dávno podarilo vyriešiť.

IT expert priblížil, že objednávka z februára 2022, ktorá obsahovala aj zariadenia Lenovo či Xiaomi dorazila do Ruska v polovici apríla. A aj keď došlo k určitým oneskoreniam, produkty sú v súčasnosti k dispozícii ruským zákazníkom.

Vilyanov však nezabudol dodať, že dnes má krajina dva problémy, pričom jedným je logistika (z dôvodu veľkého množstva obmedzení) a druhým platby. Pre Rusov je totiž veľmi ťažké platiť eurami.

Na záver je dôležité napísať, že aj keď sa objektívne méduá snažia informácie overovať, v tomto konkrétnom prípade neexistujú žiadne oficiálne stanoviská ani od jednej zo spomínaných spoločností. Navyše keďže každý piaty smartfón, ktorý bol predaný v roku 2021 v Rusku, pochádzal od Xiaomi, nie je ťažké uveriť, že táto firma vojnu na Ukrajine ignoruje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP