Rusko sa už roky pripravuje na možnosť úplného odpojenia od globálneho internetu a vytvorenie vlastnej suverénnej siete, tzv. RuNet. Posledné testy naznačujú, že tento cieľ je čoraz bližšie k realizácii. Podľa informácií amerického neziskového Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ruská štátna komunikačná agentúra Roskomnadzor nedávno otestovala blokovanie zahraničných webstránok a aplikácií v niektorých regiónoch.

Testy sa údajne uskutočnili počas uplynulého víkendu v regiónoch Dagestan, Čečensko a Ingušsko, ktoré sú prevažne obývané etnickými menšinami. Obyvatelia týchto oblastí zaznamenali problémy s prístupom k aplikáciám ako WhatsApp, Telegram, YouTube, Google, a dokonca aj k niektorým službám ruského internetového giganta Yandex. Na tému upozornil TechSpot.

VPN prestávajú fungovať

Na rozdiel od Číny, kde sa obyvateľom často darí obchádzať tzv. Veľký firewall pomocou virtuálnych privátnych sietí (VPN), v Rusku väčšina VPN pri poslednom teste zlyhala. Ruská nezisková organizácia Roskomsvoboda, zameraná na digitálne práva, potvrdila, že len niektoré VPN dokázali obísť obmedzenia, no nešpecifikovala, ktoré.

Situáciu ešte viac komplikuje nedávne sprísnenie legislatívy. Od marca 2023 je v Rusku trestné zverejňovať informácie o tom, ako obísť internetové obmedzenia, čo zahŕňa aj používanie VPN. Navyše, Roskomnadzor zablokoval už minimálne 197 VPN služieb a mnoho z nich bolo odstránených z ruskej verzie Apple App Store.

Unsplash

Dlhodobé plány na suverénny internet

Rusko na svojej suverénnej internetovej infraštruktúre pracuje už roky, jej myšlienka vznikla ešte pred inváziou na Ukrajinu či anexiou Krymu. Až v roku 2019 sa však uskutočnili prvé testy, ktoré preverili schopnosť ruských poskytovateľov internetu oddeliť domáce služby od zvyšku internetu. Tieto testy zahŕňali napríklad využívanie lokálneho DNS cache, aby sa zabezpečil prístup k ruským službám aj v prípade odpojenia od globálnej siete.

Po začiatku vojny na Ukrajine a zavedení sankcií Západu sa táto možnosť stáva čoraz reálnejšou. Hoci ruské ministerstvo pre digitálne technológie v minulosti tvrdilo, že plné odpojenie od globálneho internetu neplánuje, nedávne kroky naznačujú opak. Roskomnadzor napríklad nedávno varoval, že môže zablokovať osem zahraničných poskytovateľov webhostingových služieb vrátane Amazon Web Services (AWS) či GoDaddy za neplnenie ruských cenzúrnych zákonov.

Flickr/Richard Patterson/Comparitech

Presun na domáce platformy

Kremeľ zároveň výrazne investuje do posilnenia svojich technologických schopností na kontrolu internetovej prevádzky, pričom podľa ISW išlo o približne 648 miliónov dolárov. Cieľom je nielen izolovať RuNet od zahraničných hrozieb, ale aj presvedčiť ruských občanov, aby sa presunuli zo západných sociálnych médií na domáce platformy, ktoré sú pod prísnou kontrolou štátu.

Tieto kroky posilňujú predstavu tzv. „splinternet“, kde sa svetová internetová sieť rozpadá na niekoľko samostatných celkov, prispôsobených podľa záujmov jednotlivých štátov. Pre ruských občanov to však znamená výrazné obmedzenie prístupu k nezávislým informáciám, čo by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky na ich slobodu prejavu a právo na informácie.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP