O udeľovaní najprestížnejších filmových ocenení v podobe Oscarov bude rozhodovať aj talentovaný slovenský kameraman Martin Štrba, ktorý sa nedávno zaradil do prestížneho klubu Akadémie filmových umení a vied (AMPAS).

Martin Štrba aktuálne patrí medzi stredoeurópsku kameramanskú špičku, čo okrem nového členstva v Akadémii potvrdzujú aj početné ocenenia za jeho prácu, vrátane zisku štyroch Českých levov.

Slovenský kameraman v rozhovore pre FonTech.sk necháva nahliadnuť do zákulisia udeľovania Oscarov, predstavuje svoje povinnosti súvisiace s prestížnym členstvom, spomína však aj na nakrúcanie Šarlatána a vysvetľuje, prečo rastúcu diverzita vo filmoch a seriáloch považuje za dôležitú a prínosnú.

  • Kto je Martin Štrba? 

Rodák z Levíc a v súčasnosti jeden z najlepších kameramanov na Slovensku i v Českej republike vyštudoval Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení (FAMU) a už od mlada nachádzal záľubu vo fotografii.

V úlohe kameramana sa podieľal na divácky najpopulárnejších tuzemských snímkach vrátane nedávnej, na Oscara nominovanej životopisnej drámy Šarlatán, za ktorú získal aj prestížne ocenenie Český lev. Patrí k najoceňovanejším slovenským umelcom a po novom sa ako jeden z mála Slovákov stal členom Akadémie filmových umení a vied (AMPAS).

V rozhovore sa ďalej dozvieš: 

  • V akých kategóriách bude rozhodovať o udeľovaní Oscarov
  • Či sa môže zúčastniť aj slávnostného galavečera
  • Prečo by anglickú kráľovnú mohla pokojne mohla hrať černošská herečka
  • Aké streamovacie služby si Martin Štrba predpláca
  • Ako spomína na nakrúcanie oceňovaného filmu Šarlatán
  • Ktorý známy film ho za posledné roky zaujal najviac

Stať sa členom Akadémie filmových umení a vied rozhodne nie je maličkosť a pre nomináciu treba splniť hneď niekoľko kritérií. Aké to boli vo vašom prípade?

Jedna možnosť je, že dostanete Oscara a tým sa stávate automaticky akademikom, alebo, a to je zjavne môj prípad, vychádza sa z úrovne veškerého vytvoreného diela daného umelca. Podľa týchto nazbieraných informácií podávajú súčasní akademici návrh na prijatie nového člena, pričom navrhujúci musia byť minimálne dvaja.

Aké zodpovednosti z členstva v Akadémii filmových umení a vied vlastne vyplývajú?

Primárne ide o zúčastnení sa na rozhodovaní o filmoch, ktoré si ocenenie zaslúžia, vďaka čomu si ich môže povšimnúť i širšia verejnosť, tak vidím svoju zodpovednosť ja.

Bude vašou úlohou „iba“ rozhodnúť o najlepších filmoch roka alebo sa za tým skrýva niečo viac?

Je to všetko tak čerstvé, že pokiaľ sa za tým skrýva niečo viac, určite sa o tom dozviem v blízkej dobe.

SFTA

Zúčastníte sa aj priamo ceremónie so všetkými hereckými hviezdami priamo v Hollywoode?

Určite mám na to právo, otázkou zostáva či zrovna nebudem v tej dobe pracovne zaneprázdnený.

Vyhlásenie najlepších filmov roka je pravdepodobne len vrcholom ľadovca a všetko sa najskôr začína výberom kandidátov na prestížne ocenenie. Ako nominácia prebieha?

Nominácia prebieha v dvoch kolách. Po sčítaní hlasov v prvom kole sú v médiách vyhlásení piati nominovaní v každej kategórii. V druhom kole sa pri hlasovaní berie do úvahy už len tento zúžený výber a výsledky tohto hlasovania sú utajené úplne do posledného momentu. Kto získa Oskara sa tak všetci, vrátane nominovaných, dozvedajú až na slávnostnom ceremoniáli.

Môžete nominovať akýkoľvek film alebo vyberáte z už vypracovaného zoznamu?

Vyberáte z daného zoznamu, ktorý vznikne z prihlásených projektov, ktoré splňujú všetky podmienky prijatia. Jedna zo základných podmienok je, že film bol v danom roku v oficiálnej distribúcii minimálne dva týždne premietaný v kinách.

V akých kategóriách rozhodujete o udeľovaní Oscarov?

Každý z akademikov rozhoduje o filmoch vo svojej profesii. Ja teda rozhodujem v kategórii filmová kamera. Jedine v kategórii najlepší film rozhodujú úplne všetci akademici.

V minulosti medzi členov komisie patrili aj velikáni českého a slovenského filmu ako napríklad Miloš Forman alebo Jiří Menzel, po novom sa do prestížneho klubu radíte aj vy. Ako vysoko si zaradenie do AMPAS popri ďalších úspechoch ceníte?

Ocitnúť sa v spoločnosti tak veľkých a úžasných osobností, okrem spomínaných sú to osobnosti naprieč celou svetovou kinematografiou, takže je to pre mňa naozaj viac než veľká radosť a neopísateľný pocit.

YouTube/snímka obrazovky

Je vaše členstvo celoživotné alebo zanikne po finálnej ceremónii a udelení budúcoročných Oscarov?

Pokiaľ budem mať celoživotne z čoho riadne platiť ročný členský príspevok, moje členstvo bude celoživotné.

Máte následne aj vy právo nominovať ďalšieho umelca a odporučiť ho za ďalšieho potenciálneho člena Filmovej akadémie?

Áno každý člen má právo navrhnúť, odporučiť niekoho koho prínos pre svetovú kinematografiu považuje za nesmierne dôležitú.

Momentálne sme vo svete svedkami silných spoločenských zmien a do filmov sú v čoraz väčšej miere integrovaní aj členovia etnických menších a minoritných skupín. Ako aktuálne zmeny v spoločnosti a vo filme v tomto smere vnímate vy?

Vnímam to tak, že po dlhom období ignorácie, je integrácia menšín a minoritných skupín absolútne správna.

Objavujú sa naopak aj názory, že menšiny sú do filmov občas pretláčané až príliš nasilu a môže sa im dostávať nezaslúženej pozornosti. Veľkú kontroverziu napríklad vyvolala 7-násobná oscarová nominácia filmu Čierny panter, a to vrátane prestížnej kategórie Najlepší film. Nehrá už v súčasnosti politická korektnosť väčšiu rolu ako samotná kvalita filmov?

Môže sa zdať, že v niektorých prípadoch politická korektnosť hrá väčšiu rolu ako samotná kvalita filmov, ale musíme si uvedomiť a mať stále na pamäti, čo je dôvodom tohto opačného extrému a to je i v súčasnosti neustále pretrvávajúce porušovanie ľudských práv etnických menšín a minoritných skupín.

Potom je viac než na mieste na to neustále dôrazne poukazovať. Je pravdou, že v súčasnosti dôraz poukazovania na tento neduh je niekedy tak intenzívny, že sa začína miestami cítiť v ohrození väčšinová populácia.

Ohrozuje podľa vás prílišná diverzita kvalitu filmov a seriálov?

Ja si myslím, že ten problém začína trošku inde. Začína v nedostatočnej ostražitosti v momente, keď vhadzujeme volebný lístok do volebnej urny. Príliš často a opakovane mnohí z nás naletia populistom, ktorí v honbe po moci, okrem iných klamstiev, nám chcú všemožne nakukať, že diverzita, rôznosť a inakosť je niečo ako nemoc, ktorá nás ohrozuje a ktorej sa treba báť.

Je preto dobré, že tu je niečo, čo dôrazne uvádza tento blud na pravú mieru a dôrazne pripomína, že diverzita, inakosť a rôznosť je niečo, čo nás nielen vo filmovom priemysle, ale i v ďalších odvetviach nesmierne obohacuje. Je jasné, že ako všade inde, ani tu sa nesmie tlačiť na pílu.

Marlene Film Production

Diverzitu nejde udržovať podľa matematického vzorca, ale rozvíjaním empatie a hlavne neobchádzaním znevýhodnených.  V ich radoch sa skrývajú tiež veľké osobnosti, ktoré môžu pomôcť povzniesť kultúru ľudstva do sfér, kde bude jasné každému, že nie je nutné zabíjať iba preto, že niekto má iný názor, pleť, alebo sexuálnu orientáciu.

Čo sa týka kvality filmov a seriálov, nemám žiaden strach. Pokiaľ základným kritériom bude vždy kvalita a talent, potom nevidím žiaden dôvod aby anglickú kráľovnú nehrala černošská herečka (Jodie Turnerová-Smithová, mimochodom viac než skvelá).

Ako vyhlásil a ukľudňoval rozhorčených debatérov môj obľúbený herec Adam Driver, Mongoli sa tiež nebúrili, keď Džingischána hral John Wayne, biely Američan ako poleno.

Nomináciu do AMPAS ste si vyslúžil aj znamenitou prácou za kamerou v oceňovanej životopisnej dráme Šarlatán, za ktorú ste získal aj niekoľko prestížnych ocenení. Ako na nakrúcanie filmu spomínate?

Je to vrece rôznorodých emócií… radosť, chvíľkový pocit šťastia, únava, znovu radosť, úzkosť z možnosti zlyhania, radosť, smútok zo straty blízkeho (obrovská empatia zo strany Agnieszky), únava, pocit naplnenia, únava, únava, radosť, radosť, radosť a tak ďalej…

Marlene Film Production

Asi je k tomu dobré dodať, že po všetkých mojich životných skúsenostiach je pre mňa charakteristický štandardný stav jemnej permanentnej skepse, občas prerušovanej drobnými radosťami a občas pocitom obrovského naplnenia, čo je aj prípad spolupráce s režisérkou Agnieszkou Holland. Dokáže v človeku vybudiť schopnosti, ktoré v ňom dovtedy driemali a on sám ani netušil, že tam sú.

Zostane pre vás Šarlatán v niečom výnimočný?

Šarlatán zostane pre mňa výnimočný práve pre akcentovanie dôležitosti akceptácie už spomínanej inakosti.

Máte popri pracovnej vyťaženosti čas na sledovania ďalších filmov? Predplácate si nejakú streamovaciu službu?

Mám radosť, keď občas nájdem čas na zhliadnutie nejakého dobrého filmu. Mám pocit, že ma to v živote vždy posunie o malý kúsok ďalej. Predplácam si Aerovods, Netflix a HBO GO. Robím to hlavne z úcty k svojim kolegom z celého sveta. Rôzne pirátske a polopirátske streamy, kde si je možné stiahnuť filmy zadarmo, z princípu nenavštevujem.

FonTech/úprava redakcie

Ktorý film Vás v poslednom čase zaujal najviac a prečo?

Aby ma film naozaj zaujal, musí byť v rovnováhe vizualita s obsahom filmu. Takéto kritérium u mňa v poslednej dobe spĺňa napríklad film Joker.

Neuveriteľne úžasný herecký výkon Joaquina Phoenixa, ktorý v absolútnej harmonickej spolupráci spoločne s režisérom Toddom Phillipsom, kameramanom Lawrencom Sherom a hudobnou skladateľkou Hildur Guônadottir, vykreslili nesmierne precízne najtemnejšie zákutia našich duší.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú