Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Energetická kríza sa dotýka všetkých Slovákov. Šíri sa strach z neznesiteľných cien a dezinformácie o nedostatku plynu na zimnú, vykurovaciu sezónu.

Pre FonTech.sk na otázky odpovedal tlačový odbor Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorý zastupovala Mgr. Denisa Gerši, za cieľom priblíženia aktuálnej situácie. Zisťovali sme, aké opatrenia sú na Slovensku zavedené, aké zaviesť plánujeme a či máme dostatok plynu na zimné kúrenie. Taktiež FonTech zisťoval tipy na šetrenie energiami.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Koľko plynu máme v zásobníkoch a na koľko by nám mal vydržať
  • Aké ďalšie opatrenia vláda aktuálne pripravuje a zvažuje
  • Prečo ceny elektriny preskočili cez 1 000 € za MWh a ako nás to ovplyvní
  • Prečo treba zmeniť pravidlá európskej energetickej burzy
  • Ako najjednoduchšie môžu Slováci ušetriť na energiách

Zužuje nás energetická kríza, ceny energií prudko stúpajú. Čo to pre Slovákov znamená?

Rast cien energie, nárast cien komodít elektriny a plynu na trhoch, má zásadné negatívne vplyvy na hospodárstvo Slovenskej republiky. Výrazný je vplyv na priemysel, ale vysoké ceny energie sa premietajú aj do cien potravín, výrobkov či služieb, čo pociťujú najmä občania a hlavne sociálne slabšie skupiny obyvateľov.

Pre zníženie dopadov zvyšujúcich sa cien energií na odberateľov pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví viacero opatrení, ktoré sa priamo premietli do ceny aj pre koncových odberateľov v priemysle či v domácnostiach – predovšetkým však v sektore elektroenergetiky už od 1. januára tohto roku.

Môžete priblížiť, o aké opatrenia sa jedná?

Vďaka regulácii cien elektriny a plynu mal súčasný vývoj na trhu obmedzený vplyv na domácnosti. S cieľom zabrániť zvýšeniu cien v budúcnosti sa Ministerstvo hospodárstva SR spolu s Ministerstvom financií SR  dohodli s akcionármi spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024. Za týmto účelom podpísali dňa 16. februára 2022 Memorandum o porozumení o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie na vybrané  skupiny odberateľov.

Bytové domy so samostatnými kotolňami, ktoré nie sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom a ktoré používajú plyn na výrobu tepla, mohli vo februári tohto roku využiť opatrenie, ktoré pripravilo Ministerstvo hospodárstva v spolupráci so  štátnym SPP, a.s. Takýmto bytovým domom s vlastnou kotolňou ministerstvo ponúklo pevne určenú cenu plynu s odstupňovanou výškou koncovej ceny za dodávku plynu.

Zároveň sme prijali novelu zákona, ktorá umožní domovým kotolniam od budúceho roka odoberať plyn za regulované ceny, ako aj poskytnúť regulované ceny elektriny a plynu zariadeniam sociálnych služieb – domovom seniorov a zariadeniam sociálnoprávnej ochrany detí. Novela zákona o regulácií je účinná od 1. apríla 2022.

Nedávno bola schválená novela zákona o energetike. Viete nám ju priblížiť?

21. septembra 2022 na rokovaní vlády bol schválený návrh novely zákona o energetike a zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Potrebu novelizovať tieto zákony vyvolala aktuálna vážna kríza na veľkoobchodných trhoch s elektrinou a plynom.

Schválený zákon o energetike umožňuje prijať ochranné opatrenia (aj netrhového charakteru), ktoré zamedzia aplikácii veľkoobchodných cien na dodávku elektriny a plynu koncovým odberateľom na Slovensku, obzvlášť v situácii, ak sa na domácom trhu dokáže vyrobiť elektrina za výrazne nižšie výrobné náklady.

Ako môže situáciu ovplyvniť zelená energetika?

Od apríla tohto roka sa zmenili podmienky inštalovania tzv. lokálnych zdrojov. Odberatelia elektriny, vrátane priemyselných, si môžu inštalovať efektívnejšie zdroje na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Koncovému odberateľovi elektriny je tak umožnené zabezpečiť si výrobu lacnejšej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a zároveň môže dosiahnuť výraznú úsporu aj na regulovaných poplatkoch.

Na obrázku sa vľavo nachádza vedenie vysokého napätia a naparavo gestikuluje Karel Hirman.
Unsplash/American Public Power Association/TASR

Cena elektriny na burze v istom bode preskočila cez hranicu 1 000 € za megawatthodinu. Ako sa to odzrkadlí na cenách pre spotrebiteľa?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú