Pozorovatelia UFO a milovníci vedecko-fantastickej literatúry zažívajú vzrušujúce časy, kedy zo strany autorít možno čoraz častejšie vidieť zverejňovanie utajovaných správ či videí týkajúcich sa neidentifikovateľných lietajúcich objektov.

Sledovaniu, no predovšetkým nachádzaniu vysvetlení týkajúcich sa záhadných predmetov na oblohe sa zaoberá aj publicista a ufológ Vladimír Šiška. Okrem toho, že problematike UFO venoval niekoľko kníh, odborník z Českej republiky založil aj celonárodný projekt, ktorý monitoruje a vysvetľuje záhady spojené nielen s nevysvetliteľnými lietajúcimi objektami.

Pixabay

Projekt Záře, ako sa iniciatíva nazýva, za bezmála 30 rokov spracoval takmer 5 000 jedinečných prípadov spojených s UFO i ďalšími nevysvetliteľnými záhadami. Ako hovorí Šiška, väčšina z nich sa podarila objasniť, sú však aj prípady, ktoré známemu ufológovi dodnes nedávajú spať.

Kto je Vladimír Šiška? 

Publicista a záhadológ z Českej republiky. Zaoberá sa záhadnými a ťažko vysvetliteľnými javmi, neobjasnenými otázkami histórie, predovšetkým však problematikou keltskej kultúry. Je zakladateľom i vedúcim projektu Záře, členom spoločnosti KPU Plzeň a občianskeho združenia Fantastic Fact Club. Je autorom a spoluautorom niekoľkých kníh a mnohých článkov o najrôznejších záhadách v časopisoch i internetových publikáciách.

V rozhovore sa ďalej dozvieš: 

  • Čo známy ufológ hovorí na existenciu mimozemšťanov
  • Koľko prípadov UFO sa v ČR doposiaľ nepodarilo objasniť
  • Aké sú najčastejšie vysvetlenia výskytu UFO
  • Výpoveď svedka, ktorý zažil stretnutie tretieho druhu
  • Detaily kuriózneho prípadu, kedy UFO prenasledovala aj vojenská helikoptéra

Prečo si väčšina ľudí pri slove UFO okamžite predstaví zelených mužíkov s veľkými hlavami? Dá sa proti tomuto stereotypu vôbec bojovať?

Nedá. Táto predstava je u ľudí už zafixovaná a málokto je dnes schopný uvažovať inak. Je to škoda, pretože možných vysvetlení UFO je oveľa viac. UFO sú jednoducho neidentifikovateľné lietajúce objekty v zmysle tej skratky. Teda kým ich niekto neidentifikuje. A zatiaľ som sa nestretol s jediným prípadom, ktorý by niekto vierohodne identifikoval ako pôsobenie malých zelených mužíkov s veľkou hlavou.

Čo práca ufológa vlastne zahŕňa?

Ufológ nie je ten, kto verí na mimozemské taniere, ani ten, kto si o nich rád číta. Práca ufológa spočíva v tom, že skúma prípady pozorovania UFO a snažia sa nájsť ich vysvetlenie.

Kedy naposledy ste UFO sledovali na vlastné oči?

Bohužiaľ všetky UFO, ktorá som doteraz pozoroval, vydržali zvyčajne niekoľko minút, než sa mi podarilo nájsť vysvetlenie. Naposledy vzducholoď Roomster na veľkú vzdialenosť.

Mnoho ufológov hlása, že mimozemšťania sú už v skutočnosti dávno medzi nami. Patríte do tejto skupiny?

Nepatrím.

Veríte vôbec na mimozemšťanov?

To je dobrá otázka, pretože žiadne dôkazy nemáme. Verím, že mimozemšťania vo vesmíre existujú. Myslím, že tá pravdepodobnosť nie je malá. Domnievam sa, že nám ani nemusia byť podobní, že nemusia mať rovnakú chemickú štruktúru a možno, že keď ich niekedy stretneme, nebudeme hneď schopní spoznať, že to je ono vytúžené stretnutie.

Jeremy Corbell / Youtube Screenshot

Súvisia kruhy v obilí s výskytom UFO?

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by kruhy v obilí vytváralo UFO (ak nepočítame fake-videá na internete). Okrem toho je tak trochu neprípustné snažiť sa pomocou jednej záhady vysvetliť druhú.

Ako si môžeme fenomén kruhov v obilí vlastne vysvetliť? Mohli sme kruhy v obilí v minulosti sledovať aj na Slovensku alebo v Českej republike?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú