Slovensko je krajinou plnou talentov, ktoré mnohokrát svojimi nápadmi prerazia do celého sveta. V roku 2019 na autosalóne v Ženeve prišlo veľké prekvapenie. Počas tejto jednej z najvýznamnejších výstav totiž debutoval nekonvenčný superšport zo Slovenska, ktorý vytvoril úplne novú kategóriu medzi automobilmi. Reč je o 800-koňovom vozidle Viktora Englera, ktoré sa svojou koncepciou značne odlišuje aj od tých najlepších exotických áut sveta a ponúka nevídané vlastnosti.

Po 2 rokoch od debutu na výstavisku sa však vývoj tohto unikátu ani zďaleka nezastavil, práve naopak, pokročil míľovými krokmi vpred. Engler F.F. prešiel zásadnými vylepšeniami a prerazil za hranicami, kde sa dnes na jeho vývoji podieľajú aj tie najzvučnejšie mená automobilového priemyslu.

Slovenský superšport si tak všimli aj spoločnosti, ktoré dodávajú kľúčové komponenty napríklad pre Bugatti, Porsche, Lamborghini, alebo aj Boeing a Airbus. Ako sa podarilo tomuto vozidlu preraziť a kam sa dostalo po rokoch od svojej premiéry v Ženeve?

V rozhovore sa ďalej dočítaš:

  • Ako pokročil vývoj vozidla za uplynulé roky?
  • Aké vlastnosti má najaktuálnejšia verzia Engler F.F. a ako prebieha testovanie?
  • Aké technológie vozidlo využíva?
  • Dočkáme sa 2. generácie Engleru?
  • Aká je cena tohto superšportu?

Prvýkrát sme mohli tento unikát zo Slovenska vidieť ako prototyp na autosalóne v Ženeve pred 2 rokmi. Čo sa odvtedy zmenilo a kam sa posunul vývoj vozidla?

Zmenilo sa veľa. Prvý Engler, ktorý bol predstavený v Ženeve v marci 2019, mal síce už nainštalovaný motor, prevodovku a veľa iných funkčných častí, no aj tak sme vozidlo, ktoré budeme dodávať klientom, zmenili skoro úplne. Práve dokončujeme prvé zákaznícke vozidlo, ktoré bude dodané koncom februára 2022.

Na tomto nie je ani jediný karosársky diel identický s tým, čo ste videli v Ženeve pred dvoma rokmi. Od roku 2019 sme získali niekoľko nových objednávok. Tiež sme sa presťahovali do nových priestorov a teraz sme zase v procese sťahovania, lebo znova potrebujeme niečo väčšie.

Ide ešte o prototyp alebo už finálnu verziu?

Máme hotový funkčný prototyp v žlto-modrej farbe, s ktorým sme už jazdili aj na slovenských cestách – už tento bol značne odlišný od toho z roku 2019. S týmto nájdete viacero videí na internete. Vozidlá, ktoré už pôjdu klientom, sú zase značne odlišné od žlto-modrého.

Fotografie finálneho vozidla pre klientov zatiaľ nemôžeme zverejniť, lebo prvý krát verejnosti ukážeme toto vozidlo až na autosalóne v Ženeve, ktorý sa má konať vo februári 2022, teda pevne veríme. Tu ukážeme finálne homologované vozidlo. Toto už ide do výroby. Takže to, čo uvidíte v Ženeve budúci rok, bude finálna verzia modlu F.F..

Viete pre našich čitateľov prezradiť cenu, za ktorú sa Engler F.F. predáva?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú