Fotovoltické (tiež známe ako solárne) panely v posledných mesiacoch dávajú zmysel čoraz viac Slovákom. S rastúcimi cenami energií sa výrazne zvýšil aj dopyt po nich.

Pre Fontech.sk na otázky ohľadom tohto alternatívneho zdroja energie odpovedal expert Matej Veverka, energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Zisťovali sme, koľko fotovoltika stojí a čo od nej môžu Slováci očakávať. Tiež nám opísal súčasný stav tohto energetického sektora na Slovensku, ako aj jeho obľúbenosť.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Aká je hlavná bariéra fotovoltiky pre Slovákov
  • Ako rýchlo sa ti môže vrátiť investícia do tohto alternatívneho zdroja elektriny
  • Či môžu Slováci nevyužitú energiu predať späť do siete
  • Prečo sú dotácie k dispozícii len na inštalácie pod určitý výkon
  • Ako môžu fotovoltiku využiť ľudia žijúci v panelákoch
  • Či sa fotovoltické panely stanú povinnou výbavou domu

Fotovoltika je aktuálne najlacnejší spôsob výroby elektrickej energie. Čo najviac bráni Slovákom v prechode na toto energetické riešenie?

Aj keď patrí k najlacnejším zdrojom elektrickej energie, stále sú najväčšou prekážkou rastúce obstarávacie náklady na fotovoltický systém. V našich poradenských centrách záujemcov o fotovoltiku otvorene upozorňujeme, že nie všetkým sa takýto zdroj oplatí nainštalovať. Rozhodujúca pritom nie je len ich celková spotreba, ale aj priebeh spotreby elektriny a najmä to, do akej miery sú schopní vyrobenú elektrinu využiť. Navyše, nie každý má vhodný priestor na umiestnenie fotovoltických panelov.

Koľko v priemere stojí kompletná inštalácia vrátane materiálu a práce?

Náklady na inštaláciu fotovoltických systémov sa v poslednom období rapídne menili, pretože je obmedzená dostupnosť materiálov a narástli aj ceny za montáž. Priemerné náklady na 1 kW inštalovaného výkonu elektrárne bez batérií, t.j. bez akumulácie elektriny, sa pohybujú na úrovni 1 100 €.

(Pozn. redakcie: pri inštalácii s maximálnym výkonom 2 kW by teda celkové náklady predstavovali 2 200 €.)

O koľko mi fotovoltické panely znížia mesačné platby za elektrinu? Uvažujme o bežnej slovenskej domácnosti.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP