Hotovostné peniaze aj účty v bankách ostávajú, čoskoro však dostanú ďalšieho súrodenca, je ním digitálne euro. Tak okomentoval guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír tohtotýždňové rozhodnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) spustiť výskumnú fázu projektu digitálneho eura.
Európa sa pripravuje na digitálne euro
„Prichádza evolúcia peňazí, ich podoby, toho, čo všetko s nimi môžete robiť, kde ich máte uložené, ako ich nosíte a míňate,“ poznamenal guvernér s tým, že digitálne euro je nová kapitola, ktorá sa začína písať tento týždeň. Nasledujúce dva roky sa bude skúmať a testovať, ako bude vyzerať a čo všetko dokáže.
Podľa vyjadrení ECB musí digitálne euro uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii nezákonnej činnosti, a to bez nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku. Rozhodnutie o spustení dvojročnej výskumnej fázy však nepredurčuje žiadne budúce rozhodnutie o prípadnom vydaní digitálneho eura, ktoré príde až neskôr.
„Digitálne euro by v každom prípade nebolo náhradou, ale len doplnkom hotovosti,“ dodala ECB.
Člen výkonnej rady ECB a predseda pracovnej skupiny pre digitálne euro Fabio Panetta avizoval, že skupina bude v kontakte s Európskym parlamentom aj ďalšími tvorcami politík v Európe a o svojich zisteniach bude pravidelne informovať.
„Počítame aj s účasťou občanov, obchodníkov a platobného sektora,“ dodal.
Počas výskumnej fázy projektu digitálneho eura sa chce ECB zamerať na možnosti funkčného dizajnu na základe potrieb používateľov. Súčasťou skúmania budú špecializované skupiny, tvorba prototypov a koncepčná činnosť.
„Budú sa posudzovať možnosti používania, ktoré by malo digitálne euro prioritne ponúkať, aby mohlo plniť úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky,“ dodala ECB.
V rámci projektu chce pracovná skupina zmapovať aj potrebné zmeny legislatívneho rámca EÚ. Počas výskumnej fázy sa bude tiež posudzovať možný vplyv digitálneho eura na trh a budú sa hodnotiť rôzne koncepčné možnosti v záujme ochrany súkromia a eliminácie rizík pre občanov krajín eurozóny, sprostredkovateľov i ekonomiku ako celok.
„Zároveň bude stanovený obchodný model činností, ktoré by v rámci ekosystému digitálneho eura zabezpečovali dohliadaní sprostredkovatelia,“ dodala ECB.
Vo výskumnej fáze sa využijú aj výsledky predošlého deväťmesačného testovania, ktoré boli zamerané na štyri oblasti – register transakcií v digitálnych eurách, súkromie a boj proti praniu špinavých peňazí, kontrola množstva digitálnych eur v obehu a off-line prístup koncových používateľov.
Toto testovanie nezistilo významné technické prekážky a zistilo sa tiež, že základná infraštruktúra digitálneho eura by bola šetrná k životnému prostrediu – energetická náročnosť by bola nižšia ako pri iných kryptoaktívach.
Platby majú byť záležitosťou krátkej chvíle
Európska centrálna banka (ECB) sa podľa slov vedúceho oddelenia platobných služieb a inovácií NBS Petra Pénzeša začala venovať téme digitálneho eura vlani, informovala agentúra TASR. Digitálne euro tak môže, ale nemusí byť realitou zhruba po roku 2025 a zároveň by bolo iba doplnkom – papierové peniaze či mince by nenahradilo.
Pénzeš vysvetlil, že rozdiel medzi platbou mobilom v dnešnej podobe a platbou digitálnym eurom (čo by tiež malo fungovať cez aplikáciu, pozn. TASR) je počet subjektov, ale aj čas, keď subjekt dostane platbu od platiaceho subjektu.
Pri súčasnej platbe mobilom, pričom aplikácia používa platobnú kartu, dostáva obchodník svoje peniaze niekedy až po niekoľkých dňoch, keďže do procesu vstupujú banky či emitenti bankových kariet.
„V prípade digitálneho eura platba vlastne prebehne takmer v reálnom čase medzi tým, kto platí a kto predáva. Okrem toho platba prebehne priamo medzi týmito osobami,“ poznamenal Pénzeš s tým, že do hry teda nevstupuje použitie platobnej karty.
V riešení je však v tomto prípade aj postavenie ECB, keďže tá podľa Pénzešových slov nemá záujem zlikvidovať bankový trh a vylúčiť komerčné banky z tohto systému, preto chce tieto banky do fungovania zapojiť. Ešte sa však nevie, akým spôsobom.
Vízia je zatiaľ podľa slov experta finančných inovácií v NBS Daniela Ďuriača taká, že centrálna banka by mala zabezpečovať len infraštruktúru, pričom styk s klientmi by mal ostať na pleciach súkromných spoločností.
Vlastnú digitálnu menu vyvíja aj Čína
Čínsky digitálny jüan (digitálne RMB (renminbi) alebo e-CNY) nie je „štandardnou“ digitálnou menou a porovnávať ho s bitcoinom či inými známymi kryptomenami tak nie je úplne jednoduché. Na rozdiel od jednej z hlavných vlastností kryptomien, teda ich decentralizácie, je čínska mena plne centralizovaná, a teda vydáva ju tamojšia centrálna banka.
Ide o prvú digitálnu menu vydávanú priamo jednou z najvýznamnejších ekonomík sveta a digitálny jüan je v krajine oficiálnym legálnym platidlom s rovnakou hodnotou ako ostatné formy jüanu, ako sú bankovky a mince.
Možno si povieš, že takáto mena nemá v dnešnom svete plnom elektronických platieb, ktoré sú samozrejme vo veľkom rozšírené aj v Číne, zmysel, no opak je pravdou. Hlavnými výhodami čínskeho digitálneho jüanu totiž nie sú len lacnejšie a rýchlejšie platby, ktorými sa pýšia aj mnohé existujúce kryptomeny.
NEPREHLIADNI
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo
Výhodou naviazania digitálneho jüanu na oficiálnu čínsku menu je najmä stabilita kurzu a možnosť uskutočnovať transakcie medzi dvoma zariadeniami bez potreby pripojenia na internet prostredníctvom unikátnych elektronických peňaženiek.
Pilotné projekty so spustením a testovaním používania tejto meny spustila krajina počas minulého roka, pričom obyvatelia krajiny s digitálnym jüanom už uskutočnili transakcie v celkovej hodnote približne 250 miliónov eur.
Autor: TASR, Financial Times, CNBC, Oliver Sedláček/FonTech
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bez Západu by si ani neškrtli. Ukrajinci odhalili šokujúce tajomstvo ruských zbraní
Radarom nedá šancu. USA testujú nový dron s netradičným pohonom, môže ísť o vojenský tromf
Kým ostatní spali, on porazil AI. Historický úspech vo svete programovania
(VIDEO) Čína predstavila veterné monštrum. Nová turbína je veľká ako mrakodrap, pokryje tisíce domácností
Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Vznikla nová trieda „nenápadných milionárov“. Denne ich pribudne 1 000 a môžu za to dva faktory
Prokurátor Generálnej prokuratúry čelí obžalobe. Funkciu pozastavili, potvrdil Žilinka
Prelomový výskum odhaľuje, ako aktivita mozgu počas spánku prezrádza skryté neurologické problémy
Kľúčový svedok v korupčných prípadoch čelí novému obvineniu. V kauze figurujú Gašpar a Bödör
V hotelovej vírivke v Demänovskej Doline hygienici potvrdili prítomnosť baktérie Legionella
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Prešli za hranice reality. Vedci objavili v kvantovom tuneli nový jav, ktorý prepíše učebnice
-
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Taiwan ukázal svetu, čo sa stane, ak zaútočí Čína. V kľúčovom teste všetkých zarazili
- Našiel som dokonalé rodinné auto. Na novej Dacii som prešiel 1 400 km do Chorvátska, otvorila mi oči
- POZOR: Nová dopravná značka mätie vodičov. Toto musíš spraviť, keď ju uvidíš
- Týmto raketám neunikne nikto. Kórea do nich vložila niečo, čo zlikviduje akýkoľvek cieľ
Svetový úspech vedcov SAV: Slováci vyvinuli zbraň proti vírusu, ktorý môže spúšťať rakovinu
Aplikácia Slovenskej pošty sa mení na digitálnu pobočku: Pribudnú kľúčové novinky
Slováci nakupujú inak, predajcov pribúda. E-shopy u nás prechádzajú premenou
Slovákov masívne ohrozuje nový typ kybernetického útoku. Je horší než phishing
USA zavedú jednotné clá. Zasiahne to vyše 150 krajín naraz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP