Súdny spor medzi spoločnosťami Google a Oracle sa tiahne už takmer desať rokov. Meritom veci je využitie časti programovacieho jazyka Java, čo podľa Oracle využil Google bez povolenia a zaplatenia licencie (Oracle má Javu vo svojom portfóliu).

Spoločnosť Google využitie kódu nespochybňuje, no podľa jej slov to v danej dobe bolo v súlade s pravidlami a nové verzie operačného systému sú už bez tejto časti. Oracle však v roku 2010 Google zažalovalo a podľa ich slov si bola spoločnosť pri vývoji Androidu vedomá, že nemá licenciu na využívanie API a častí kódu, čím došlo k porušeniu autorských práv.

Google však kontruje, že pri vývoji systému uzavrelo dohodu so spoločnosťou Sun Microsystems, ktorá v danej dobe vlastnila práva na Javu. Tú však v roku 2009 kúpilo práve Oracle.

Zo súdu na súd

Okresný súd ešte v roku 2012 rozhodol, že časť žaloby Oracle je oprávnená a došlo k porušeniu autorských práv. Týkalo sa to však len 9 riadkov funkcie RangeCheck a ôsmich bezpečnostných súborov, čím malo dôjsť k maximálnej výške škody 150 000 dolárov.

Na základe tohto rozhodnutia sa obe spoločnosti odvolali – Oracle proti rozhodnutiu súdu a Google proti žalobe. Odvolací súd predložil konanie späť na okresný súd, kde už spoločnosť Oracle žiadala náhradu škody vo výške 9 miliárd dolárov. Súd však rozhodol, že Android neporušuje žiadne autorské práva. Znova sa začali podávať odvolania.

Java
Udemy Coupons/LinkedIn

Takto sa to tiahne už niekoľko rokov, pričom súdy sa raz priklonia na jednu a raz na druhú. Prípad je momentálne na Najvyššom súde Spojených štátov. Ten požiadal generálneho prokurátora USA o postoj vlády k prípadu, Oracle nakoniec podporila. Naopak, ako informuje portál ArsTechnica, spoločnosti ako Microsoft, Mozilla, IBM či Red Hat podporili Google.

Prečítaj si tiež
Huawei ani zďaleka nie je unikát. Kauzy a spory „preslávili“ takmer všetky technologické spoločnosti

Tvrdia, že ak by sa kopírovanie a upravovanie API stalo nezákonným, ovplyvnilo by to nielen samotné spoločnosti, ale aj zákazníkov. Oracle v tomto smere vraj produkuje len chaos. Samotná spoločnosť pritom v 70. rokoch okopírovala jazyka SQL od IBM, pričom rovnako nemala licenciu. Podľa Oraclu sa však porovnávajú jablká s hruškami.

Najvyšší súd v tomto prípade rozhodne už 24. marca. Všeobecne „vo fachu“ prevláda názor, že softvérové API nemôžu byť chránené autorskými právami. Ak by však súd rozhodol inak, nielenže by spoločnosť Google musela zaplatiť niekoľko miliardové odškodné, vytvorilo by to aj precedens, ktorý by v takomto prípade mohol pochovať menšie firmy, ktoré nemajú dostatok zdrojov, aby sa voči podobným žalobám bránili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú