Hrebeň Gediz Vallis na Marse sa zdá byť dlhodobo nedobytným  miestom pre misiu Curiosity. Rover sa ho pokúsil zdolať už 3-krát, no všetky jeho snahy skončili neúspešne. Inžinieri z tejto misie sa však nevzdávajú a plánujú hrebeň konečne pokoriť. Na tému upozornil portál IFLScience.

Musí zdolať „Bermudsky trojuholník“

Pobyt na Marse však nie je prechádza ružovou záhradou. Ako sa zdá, rover Curiosity si našiel úhlavného nepriateľa v podobe hrebeňa Gediz Vallis, ktorý je súčasťou hory Mount Sharp, cez ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou v minulosti tiekla voda.

Nachádzajú sa tam teda aj obrovské balvany z vyššej časti hory, na ktorú by sa rover nemal šancu dostať. Ich skúmaním by sa vedci mohli dozvedieť množstvo užitočných informácií o histórii Marsu.

Curiosity sa tento hrebeň pokúsil zdolať už 3-krát, no jeho snahy vždy vyšli navnivoč. Prvýkrát sa o to pokúsil ešte v roku 2020, ďalší pokus sa odohral len minulý rok, pričom ten bol zmarený pre rover nebezpečným Gatorback hrebeňom a tento rok mu nevyšiel ani výstup z údolia Marker Band.

Rover Curiosity pred ôsmimi rokmi a dnes. Imgur

Ako sa uvádza v najnovšej aktualizácii misie, „hrebeň Gediz Vallis bol dlhodobo zdanlivo nemožným cieľom roveru Curiosity“. V dôsledku týchto nešťastných výstupov vedci pomenovali túto oblasť „Bermudsky trojuholník červenej planéty“.

Podľa najnovších informácií je rover už len pár metrov od dosiahnutia tohto hrebeňa, na ktorom má zozbierať prašný materiál, vytvoriť snímky miesta a pozorovať atmosférické podmienky.

Posledných pár metrov však bude extrémne náročných. Terén je totiž extrémne zložitý a kolesá roveru strácajú pevnú pôdu pod „nohami“, čoho výsledkom je, že z času na čas prešmykujú na jednom mieste.

Nezostáva nám teda nič iné, ako čakať a dúfať, že rover v najbližších dňoch zdolá posledných pár metrov a pokorí tak zdanlivo nedobytné miesto.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú