Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím vedcov v novej štúdii, ktorej podrobné výsledky boli zverejnené prostredníctvom vedeckého žurnálu Environmental Research: Health, prezentujú zistenia, ktoré sa týkajú spojitosti medzi ropným a plynárenským priemyslom a zdravotníctvom. Ako vysvetľuje portál Interesting Engineering, len v Spojených štátoch môže tento priemysel za výdavky v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Skrytá daň

Z novej štúdie vyplýva, že pre splnenie medzinárodných dohôd o udržiavaní globálneho otepľovania do 1,5 °C, je nutné zavrieť takmer polovicu existujúcej celosvetovej produkcie fosílnych palív. Tento priemysel totiž nemá priamo dopad len na prírodu a okrem globálneho otepľovania spôsobuje čosi, čo ľudia pomerne často cítia na vlastnej koži.

Nepríjemné zistenia, ktoré vedci v rôznych štúdiách a vyhláseniach opakujú prakticky každý rok, naznačujú, že je nutné zrušiť mnohé zmluvy a projekty predčasne, kvôli čomu dôjde aj k porušovaniu zmlúv. Pre dobro ľudstva a planéty je to však, zdá sa, nutné, keďže podľa najnovšej štúdie spôsobuje len v Spojených štátoch ropný a plynárenský priemysel obrovské výdavky.

Pixabay

Z hľadiska zdravia je to až 77 miliárd amerických dolárov každý rok, pričom napríklad oxidy dusíka zapríčinili len v roku 2016 v USA predčasné úmrtie až 7 500 ľudí a 2 200 nových prípadov astmy u detí.

Tieto nepríjemné následky, podľa štúdie, nie sú koncentrované len v oblastiach, ktoré sa priamo zaoberajú ťažbou a výrobou fosílnych palív, ale tiež v hustejšie osídlených oblastiach, ako je New York alebo Chicago.

Katastrofálna predpoveď

Podľa správy Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) sú už teraz ľudia aj príroda tlačení za hranice svojich schopností adaptovať sa. Mnohé dopady globálneho otepľovania sú totiž už teraz, podľa najnovšieho hodnotenia OSN, jednoducho nezvratné. Správa tiež uvádza niektoré stratégie, ktoré by mohli niektoré škody spôsobené klimatickými zmenami aspoň čiastočne zmierniť.

Doplácame naň aj v Európe

Znečistenie vzduchu jemnými prachovými časticami viedlo v roku 2020 k predčasnému úmrtiu 238 000 obyvateľov Európskej únie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny nárast, čo však môže súvisieť i s chorobou covid. EEA tiež uvádza, že nadmerné vystavovanie sa oxidu dusičitému, ktoré bolo v roku 2020 vyššie než úroveň odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), spôsobilo predčasnú smrť 49 000 obyvateľov EÚ.

Znečistené ovzdušie navyše súvisí s chronickým kostným ochorením oveľa viac, ako si vedci doteraz mysleli. Experti sa zamerali na osteoporózu, ktorej riziko narastá vekom, avšak aj so zvyšujúcim sa znečistením ovzdušia. Nárast dusíkového znečistenia vo výške o približne 10 % spôsobuje každoročne stratu približne 1,22 % hustoty minerálov v bedrových stavcoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú