Slovensko je plné veľkých talentov, ktoré svojimi znalosťami a odvážnosťou neraz prerazia do celého sveta. Príkladom sú nielen celosvetovo známe spoločnosti ako ESET, ktorý má korene práve v našich končinách. Sú to aj jednotlivci, ktorí sa zviditeľnia v tom najlepšom svetle a pracujú v tých najslávnejších spoločnostiach.

Jedným z takýchto ľudí pôvodom zo Slovenska je aj Andrej Karpathy, ktorý ešte vo svojej mladosti odišiel do USA a stal sa z neho úspešný riaditeľ zodpovedný za vedenie celej divízie neurónových sietí v Tesle. Vo svojej práci sa zodpovedá priamo Elonovi Muskovi.

Riaditeľ oddelenia Tesly pochádza z Košíc

Andrej sa narodil na východnom Slovensku 23. októbra 1986 v Košiciach a vo svojich 15 rokoch sa s rodičmi presťahoval za veľkú mláku. Vo veku, kedy by si mal vybrať cestu a smerovanie na strednej škole na Slovensku, opustil rodnú krajinu a začal sa venovať štúdiu na univerzite v Toronte, kde si za svoj odbor vybral počítačovú vedu a fyziku, ktorý úspešne absolvoval v roku 2009 s bakalárskym titulom.

Andrej Karpathy/Facebook

Neskôr pokračoval v magisterskom štúdiu na univerzite v Britskej Kolumbii, kde sa venoval robotickým simuláciám. Nakoniec sa dostal až na doktoranda v odbore počítačového videnia a strojového učenia na Stanforde, ktorý absolvoval s titulom PhD. a založil tam aj vlastnú triedu pre vyučovanie strojového učenia pod názvom „Konvolučné neurónové siete pre vizuálne rozpoznávanie“.

Po doktorandskom štúdiu, ktoré ukončil v roku 2015, sa jeho trieda rozrástla zo 150 až na 750 študentov, ktorým prednášal výuku a svoje hodiny rozšíril aj na YouTube, kde ho sledovalo vyše 1 milión divákov. Počas štúdia sa Karpathy dostal aj do programu pre stážistov v Google, kde pôsobil počas letných mesiacov v 2011, 2013 a 2015 a venoval sa tam počítačovému videniu pre YouTube videá a neskôr modelovému výskumu.

Od stáží v Google k vrcholovej pozícii po boku Elona Muska

Svoju kariéru tak rozbiehal už počas týchto stáží, kde získaval množstvo cenných skúseností. Sprvu sa zaujímal ešte počas štúdia v Toronte o kvantové výpočty, no podľa jeho slov v staršom rozhovore pre portál Data Science Weekly ho hodiny kvantovej mechaniky nenapĺňali. Neskôr ho však uchvátila umelá inteligencia a strojové učenie.

Podľa jeho slov ho k tomu priviedla myšlienka v knižnici, kde uvidel nespočetné množstvo kníh a chcel sa z nich dozvedieť všetko, čo by ale nebolo možné. Po „úlete“ s kvantovou mechanikou tak Andrej Karpathy presedláva na umelú inteligenciu a neurónové siete, ktoré zmenili jeho ďalšie smerovanie v profesionálnej kariére.

To sa neskôr odrazilo aj na jeho pôsobení v technologickom svete, kde odštartoval prácu v neziskovej spoločnosti Elona Muska, ktorá je známa ako OpenAI. Od roku 2016 tak Andrej pôsobil vo firme ako výskumný pracovník a jeden z jej zakladateľov, pričom sa venoval hlbokému strojovému učeniu pre generatívne modely. V tejto pozícii zotrval 1 a pol roka, pokým v roku 2017 nezačal pracovať pre Teslu.

Snímka obrazovky/Tesla/YouTube

Bol to práve tento zlomový moment, ktorý ho dostal do jednej z najinovatívnejších technologických spoločností sveta, kde prebral pozíciu po bývalom zamestnancovi Applu, Chrisovi Lattnerovi. Rodák zo Slovenska začal pracovať pre Elona Muska, ktorému sa priamo zodpovedá ako riaditeľ oddelenia neurónových sietí pre vývoj funkcie Autopilota v elektromobiloch spoločnosti.

Slovák zmenil autopilota Tesly
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú