Firma Rocket Lab dnes prostredníctvom svojho Twitter účtu zverejnila propagačné video, v ktorom oznamujú vývoj novej, oveľa väčšej rakety než nimi dnes používaný Electron. Spoločnosť okrem iného prichádza aj na trh a jej akcie bude možné zakúpiť už čoskoro, informuje CNBC.

Pripomína Falcon 9 a Starship naraz, zakladateľ firmy musel zjesť čiapku

Peter Beck, zakladateľ spoločnosti Rocket Lab, v minulosti prisľúbil hneď dve veci – firma sa nebude zaoberať opakovateľným použitím rakiet (to už porušila raketa Electron), ani v dohľadnej budúcnosti nevyvinie väčšiu raketu. Ak sa tak stane, zje čiapku. Vzhľadom na fakt, že má ich novo predstavená raketa Neutron debutovať už v roku 2024, o jej vývoji možno vedel už počas vyslovenia tohto sľubu a šlo len o dobrý marketingový ťah.

Tak či onak je nutné poznamenať, že inžinieri z Rocket Lab nezaspali na vavrínoch a po úspechu rakety Electron, ktorá má za sebou 18 štartov a 97 úspešne vynesených satelitov, pokračovali ďalej aby dnes predstavili Neutron.

Novú opakovateľne použiteľnú raketu tvorí trup s priemerom 4,5 m a jej výška dosahuje 40 m. Pre porovnanie, priemer trupu rakety Falcon 9 je 3,7 m, avšak výška až 70 m. Nižšia je aj kapacita – Neutron vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme 8 000 kg nákladu, k Marsu alebo Venuši 1 500 kg, píše Rocket Lab.

Rocket Lab

Sľub porušený, avšak pre dobrú vec – spoločnosť má pred sebou veľkú budúcnosť

Pristávacie nohy veľmi nápadne pripomínajú nohy na rakete Falcon 9, čo je však z technického hľadiska pochopiteľné. Rovnaké požiadavky totiž vedú k veľmi podobným výsledkom dizajnu. Zaujímavý je aj vonkajší vzhľad rakety, ktorá pripomína momentálne vyvíjaný medziplanetárny transport pod názvom Starship a zdá sa, že ide aj v tomto prípade o oceľovú konštrukciu. Do roku 2024 sa vzhľad síce môže čiastočne zmeniť, avšak na vážnejšie konštrukčné zmeny je už pomerne neskoro.

Rocket Lab / YouTube / Screenshot

Rocket Lab má pred sebou vďaka tomuto oznámeniu veľkú budúcnosť a obrovský potenciál. Neutron sa možno rakete Falcon 9 svojimi schopnosťami nevyrovná, i tak ale ide o obrovský skok vpred. Raketa je navrhnutá pre vynášanie mega-konštelácií satelitov na obežnú dráhu, ale tiež pre lety s ľudskou posádkou.

Na jednej strane tak majú možnosť vziať niekoľko zákaziek z rúk SpaceX, avšak väčšia konkurencia v tomto priemysle prináša nižšie ceny a teda aj viac zákazníkov. Vesmír zrejme o pár rokov viac nebude tak prázdny a vyľudnený, ako ho poznáme dnes.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú