Len dnes sme ťa v samostatnom článku informovali o tom, ako Spojené štáty plánujú zaviesť do armády nový typ strojov, ktorý navyše dostane inovatívny pohon a nebude produkovať emisie.

Robotický pes ovládaný pohľadom

Najnovšie Česká televízia na svojom webe informovala o tom, že vojaci zrejme v blízkej dobe získajú novú schopnosť. Podľa prvotných testov by to mohla byť technológia, ktorá im umožní ovládať roboty a drony iba pohľadom či dokonca myšlienkami.

Ako ďalej píše portál DefenseOne, dôkazom je nová štúdia publikovaná v žurnále Applied Nano Materials, v ktorej vedci z Austrálie spolupracujúci s ministerstvom obrany ukázali, ako je prostredníctvom náhlavnej súpravy Microsoft HoloLense možné diaľkovo ovládať pozemného robota a to iba prostredníctvom vizualizácie.

Prelomové zariadenie je založené na senzore na báze grafénu nachádzajúcom sa vo vnútri prilby prepojenej s Microsoft HoloLens. Keď sa vojak nesúci takúto špeciálnu prilbu rozhliada, mozog vysiela prostredníctvom záhlavného laloku (lobus occipitalis – zrakový analyzátor, končia tu zrakové nervy) signály cez senzor do mikropočítača Raspberry Pi 4B.

Ten následne tieto signály spracuje a prevedie ich na konkrétne inštrukcie, ktoré má robotický dron či robotický pes vykonať. V teste vedci využili robota Q-UGVs.

Ako upozorňuje portál Startitup, Ghost Robotics je výrobca štvornohých robotov nazývaných Q-UGVs špeciálne určených pre armádu. V roku 2021 v období od 11. do 13. októbra sa vo Washingtone konala výročná konferencia, na ktorej boli vystavené tieto psie roboty s puškou pripevnenou v puzdre na chrbte.

Predtým, ako bola celá štúdia zverejnená, armáda ovládanie robotického psa prostredníctvom nového čipu a zariadenia Microsoft HoloLens úspešne otestovala, pričom podľa všetkého testy dopadli na jednotku.

Celý experiment si môžeš pozrieť aj na videu zverejnenom na YouTube. Na videu je evidentné, že robotický Q-UGVs navigovaný pohľadom veliteľa sa vydal na konkrétne miesto, zatiaľ čo zvyšok vojakov na svojich okuliaroch sledoval, čo tam robotický pes vidí.

Armádna technológia

Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že americká armáda už v roku 2015 dosiahla pozoruhodný úspech v oblasti rozhrania mozog-počítač. Prostredníctvom mozgového čipu, ktorý vyvinula agentúra DARPA (Defence Advanced Projects Research Agency), vtedy dokázala ochrnutá žena na simulátore pilotovať stíhacie lietadlo F-35.

Zariadenie síce fungovalo dobre, ale bolo nepraktické. Mikročip bolo totiž potrebné implantovať do mozgu.

Pozoruhodný je aj výskum čínskej armády, ktorá len nedávno v reálnom teréne otestovala súboj drona ovládaného umelou inteligenciou s dronom ovládaným človekom.

Umelá inteligencia pri tomto súboji ukázala nielen vynikajúci výkon v boji, ale tiež nechávala svojho ľudského súpera v neustálom šachu.

Podľa čínskych vojenských výskumníkov bol dron ovládaný umelou inteligenciou nesmierne účinný a v prvom skutočnom manévrovom vzdušnom súboji na blízko (close-range dogfight) porazil ľudského protivníka v priebehu 90 sekúnd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú