Dlhoročný konkurent americkej spoločnosti SpaceX, známy najmä vďaka produkcii lietadiel, má vážne problémy. Boeing sa totiž pokúsil o vývoj a konštrukciu kozmickej lodi Starliner, ktorá mala konkurovať vesmírnej lodi Crew Dragon Muskovej spoločnosti. Aj keď oba stroje meškali a chvíľu sa zdalo, že Boeing tieto preteky vyhrá, opak sa stal pravdou.

Táto kozmická loď sa opäť nedočkala svojho prvého letu k Medzinárodnej vesmírnej stanici s posádkou, ktorý sa mal konať už pred niekoľkými rokmi. Tentoraz došlo k jeho odloženiu na neurčito kvôli dvom veľkým problémom, ktoré môžu priniesť aj kompletný koniec tohto nepodareného projektu.

Už o pár týždňov mala letieť

Prvý let s posádkou mala vykonať kozmická loď Starliner už v júli, ako informuje portál Interesting Engineering, pričom ostávali posledné týždne a začínalo sa zdať, že sa projekt vráti do správnych koľají. Všetko sa však zmenilo kvôli pretrvávajúcim problémom tohto stroja, na ktorý NASA vynaložila na začiatku až 4,2 miliardy amerických dolárov, pričom konkurenčný Crew Dragon ju stál 2,6 miliárd USD.

Kapacity oboch týchto kozmických lodí sú pritom pomerne podobné a kým Starliner sa nedokáže kvôli vážnym problémom dopracovať k prevádzke, Crew Dragon vyniesol tri komerčné posádky, množstvo astronautov NASA a do prevádzky sa dostal aj napriek výbuchu, ku ktorému došlo počas testovania a experti predpovedali, že preteky s Boeingom prehrá.

Boeing

Aj keď Boeing zvládol množstvo problémov vyriešiť, niektoré z nich naďalej pretrvávajú. Len pred týždňom boli napríklad objavené problémy so systémom padákov, ktoré sú pre misiu kľúčové a zabezpečujú bezpečný návrat astronautov na Zem. Druhý problém je rovnako nepríjemný a týka sa kabeláže kozmickej lodi, ktorej elektronika musí fungovať bezchybne.

Horľavá páska a slabé upnutie
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP