Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred niekoľkými mesiacmi svet s nadšením a primeranou dávkou skepticizmu privítal svojim spôsobom jedinečnú štúdiu, podľa ktorej sa tímu vedcov podarilo vytvoriť supravodivý materiál schopný udržať si túto potenciálne revolučnú vlastnosť aj pri izbovej teplote. Vedci ostávali obozretní a teraz sa definitívne ukázalo, že právom – štúdia zmizla, upozorňuje ScienceAlert.

Nie je to po prvý raz

Ak by sa ľudstvu podarilo vynájsť takýto materiál, znamenalo by to revolúcii hneď niekoľkých odvetví, ako je energetika, kvantová mechanika a kvantové počítače či samotný výskum elementárnych častíc. Vedci sa preto už dlhé roky snažia o vynájdenie zázračného supravodiča, avšak zatiaľ neúspešne a často sa objavujú štúdie, ktoré sú chybné či priam klamlivé.

Zdá sa, že na tom bola podobne aj nedávna takáto štúdia, za ktorou stál medzinárodný tím vedcov. Tí mali vyvinúť supravodivý materiál z vodíka, lutécia a dusíka, avšak keď tieto tvrdenia podrobili testom nezávislé laboratóriá po celom svete, sľubované výsledky nedosiahli. Žurnál Nature teraz štúdiu zo svojich serverov definitívne stiahol.

University of Rochester photo / J. Adam Fenster

Nejde pritom ani len o prvú kontroverznú štúdiu týkajúcu sa supravodičov v tomto roku. Kritike čelí aj juhokórejský tím vedcov, ktorý mal údajne vyvinúť materiál s názvom LK-99. Ten podľa nich poskytuje podobné vlastnosti, avšak takisto sa ich vedcom nedarí replikovať. Stiahnutá štúdia pritom sľubovala o niečo menej zázračný materiál, ktorý síce fungoval pri takmer izbovej teplote, avšak potreboval tlak až asi 10 000 atmosfér.

400-násobne rýchlejšie počítače

V minulom roku experti prišli s 2D materiálom, ktorý má obrovský potenciál zrýchliť počítače až 400-násobne, teda vytvoriť zariadenia s taktovacou frekvenciou niekoľko THz. Zariadenie má však stále svoje „muchy“. Takáto „Josephsonova dióda“ totiž stále musí byť chladená na -196 °C.

Žiadali o to autori

Štúdia bola zo žurnálu Nature stiahnutá po tom, čo o to požiadalo osem z jedenástich autorov tejto práce, podľa ktorých podrývajú identifikované problémy s meraním odporu integritu celej štúdie. Títo vedci sa vo svojich vyjadreniach dištancovali aj od vedúceho autora štúdie, fyzika Ranga Diasa, ktorý podľa nich pri zostavovaní finálnej štúdie nekonal v dobrej viere, vysvetľuje Nature.

Cornell University

Vysvetlením tohto konania môžu byť, bohužiaľ, opäť peniaze. Ukázalo sa totiž, že Ranga Dias v minulosti založil spoločnosť Unearthy Materials, ktorej cieľom bola komercializácia supravodičov a od investorov vyzbierala viac ako 16 miliónov amerických dolárov.

Pre Diasa pritom ide v priebehu dvoch rokov už o druhú podobnú štúdiu, ktorá bola zo žurnálu Nature stiahnutá a týkala sa supravodičov. Svet však naďalej čaká na definitívne rozhodnutie vo veci inej štúdie, ktorá prišla so spomínaným materiálom LK-99. Šanca na úspech je však aj v tomto prípade, podľa doterajších testov, mizerná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú