Spoločnosť Tachyum dnes oznámila v tlačovej správe založenie združenia európskych a svetových inovatívnych technologických lídrov I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré sa spojilo s cieľom vyvíjať európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel.

Ďalšími zakladajúcimi členmi konzorcia sú spoločnosti PosAm a Towercom. I4DI spolu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie prepožičajú svoje rozsiahle skúsenosti vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (National Supercomputing Centre, NSC).

Prvé univerzálne výpočtové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete, ktorý sa dokáže prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre umelú inteligenciu alebo vysokovýkonné počítačové výpočty.

„Založením partnerstva medzi poprednými európskymi a svetovými technologickými spoločnosťami sme schopní transformovať regionálne kapacity zo spotrebiteľov na producentov superpočítačových kapacít, ktoré premenia prostredie umelej inteligencie,“ hovorí Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum.

Prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení na úrovni dátových centier a prekonáva aj najrýchlejšie grafické karty od Nvidie na skúšobných a intervenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu“

Čo ponúkne tento procesor?

Vlajkový produkt, ktorý sa v roku 2021 dostane do sériovej výroby, je 64-jadrový procesor s jednotlivými jadrami usporiadanými v mriežke 8×8, pričom každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz.

Čip Prodigy je tiež unikátny v tom, že zhromažďuje jednotlivé inštrukcie do zväzkov vytvorených kompilátorom. Jeden zväzok môže obsahovať jednu až štyri 32-bitové inštrukcie a každá inštrukcia môže vykonávať až tri operácie. Procesor disponuje 32 celočíselnými registrami so šírkou 64 bitov pre každý register a 32 vektorovými registrami so šírkou 512 bitov pre každý z nich.

Ešte pred tým, ako sa začne sériová výroba, je potrebné dosiahnuť jeden dôležitý míľnik. Tým je získanie úplne funkčného prototypu čipu FPGA (Field programmable gate array) už koncom tohto roka.

Pomôže pretransformovať Slovensko aj EÚ

Očakáva sa, že špičkový výkon, účinnosť a úspora nákladov pritiahnu medzinárodnú pozornosť a urýchlia migráciu riešení založených na Prodigy procesoroch do verejných i súkromných cloudových infraštruktúr. Kým väčšina existujúcich dát v EÚ je v súčasnosti riadená a monetizovaná americkými korporáciami, I4DI a NSC budú slúžiť ako príklad toho, ako by sa mali budovať superpočítače budúcnosti.

Pomôže to transformovať nielen Slovensko, ale celú EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume a vývoji. Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy.

Pri nasadení týchto čipov u zákazníkov ako napríklad Google, Amazon či Facebook, by sa ročné úspory pohybovali rádovo v miliardách dolárov.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Vďaka duálnemu využitiu na komerčné aj vládne záťaže pre umelú inteligenciu budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na viac ako 90 % v porovnaní so súčasnými 40 %. Využiteľný výkon spolu s nízkou energetickou náročnosťou čipov Prodigy stupňuje výhody, pretože umožňuje exponenciálne škálovanie cloudovej kapacity bez toho, aby sme narazili na energetický strop našej planéty.

Celkové ročné náklady na prevádzku superpočítačov a dátových centier sa znížia až štvornásobne. Podľa nedávno zverejneného správy Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %.

Najnovší veľký míľnik dosiahol slovenský startup v oblasti verifikácie, vďaka čomu sa míľovými krokmi približuje k úspešnému odladeniu všetkých chýb ešte pred dokončením finálneho produktu.  Tento míľnik Tachyum dosiahol vďaka dizajnu a vysokému výkonu procesora, ktorý dokáže vykonávať inštrukcie pri veľmi vysokých rýchlostiach a tiež má implementovanú infraštruktúru na automatickú kontrolu správnych výsledkov z Verilog RTL.

Prostredníctvom implementovanej verifikácie procesor Prodigy generuje správne výsledky a výkon v testovacích programoch. Ďalej dokáže detegovat nesprávne odhady kompilátora týkajúce sa závislosti na pamäti, pričom objavené chyby následne obnoví a vygeneruje správne výsledky.

„Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v budúcom roku.“ uviedol zakladateľ a CEO Tachyum Dr. Radoslav Danilák.

V súčasnosti je dokončených viac ako 90 % plochy čipu s overeným podrobným fyzickým dizajnom a vďaka IP dodávateľovi dokáže procesor čítať a zapisovať z komunikačnej siete do hardvérových modelov DDR5 DIMM.

Ďalej má procesor prepojené globálne hodiny z jadier PLL na Prodigy a integrované kľúčové radiče ako PCIE 5,0, 112Gb SERDES, USB, GPIO či RAMBIST. Svoju jedinečnú univerzálnosť dokazuje aj prevádzkovaním starších binárnych kódov akými sú x86, ARM a RISC-V.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú