Na to, aby si mohol jazdiť na e-biku, nepotrebuješ kupovať celý elektrobicykel. Aktuálne je v predaji niekoľko druhov modulov, ktoré tvoj klasický bicykel premenia na plnohodnotný e-bike. Problém však je, že tieto kity sú pomerne nepraktické a náročné na údržbu.

Väčšina kitov totiž z bicykla nie je ľahko odnímateľná, vyžaduje množstvo káblov, batériu, výmenu kolesa, ale tiež množstvo ďalšieho príslušenstva.

Toto všetko by však mala zmeniť nová jednotka, ktorú navrhol britský start-up Skarper. Na tému upozornili portály NewAtlas Bikeradar.

Premena bicykla na elektrobicykel

Aktuálne súpravy slúžiace k premene bicykla na elektrický bicykel väčšinou zahŕňajú možnosti výmeny zadného kolesa za sadu so zadným motorom, prípadne sadu so stredovým motorom. Sem-tam sa nájde aj prídavný modul, ktorý sa namontuje na časť bicykla nad zadnou pneumatikou.

Skarper

Nový systém Skarper je však v tomto smere odlišný. Celé zariadenie, ktoré dostalo názov DiskDrive, sa podľa spoločnosti jednoducho „nacvakne“ na reťazovú vzperu tesne vedľa kazety bicykla a energiu prenáša cez zadný brzdový kotúč. To znamená, že zariadenie môžeš nainštalovať na akýkoľvek bicykel s kotúčovými brzdami.

NEPREHLIADNI
Slovenský klimatológ: Elektromobily majú význam. Otepľovanie vyliečime len radikálnou zmenou

Celá súprava na prestavbu bicykla na elektrobicykel je umiestnená vo vnútri jednotky DiskDrive, ktorá sa „nacvakuje“ na špeciálne úchytky. Tie je potrebné namontovať na reťazovú vzperu.

Pri prvotnej inštalácii je ešte potrebné vymeniť existujúci zadný brzdový kotúč za špeciálny kotúč špecifický pre tento systém a tiež bezdrôtový snímač kadencie pedálovania. Samozrejme bicykel je aj po tejto inštalácii možné používať aj bez jednotky DiskDrive.

Skarper

Čo sa týka samotného pohonu DiskDrive, obsahuje 202 Wh lítiovú batériu, 250 W motor a zadné svetlo, pričom celé zariadenie váži 3,3 kg. Plne nabitá batéria postačí na prejdenie 60 km a zariadenie poskytuje maximálnu rýchlosť 25 km/h (platí pre EÚ), prípadne 32 km/h (platí pre USA).

Za zmienku stojí aj fakt, že medzi hlavných investorov patrí Sir Christopher Andrew Hoy, ktorý je so šiestimi zlatými medailami najúspešnejším cyklistom v olympijskej histórii. DiskDrive podľa prvých recenzií vyzerá skutočne sľubne, pričom celá prvotná inštalácia trvala iba niekoľko minút.

Recenzenti pochválili množstvo senzorov a riadiacich algoritmov, ktorými zariadenie disponuje, pretože výborne reagujú na zmeny terénu a dodávajú správne množstvo energie pre plynulý chod. Spoločnosť Skarper tiež údajne pracuje na mobilnej aplikácii, ktorá majiteľom tohto kitu umožní vyladiť systém k dokonalosti.

Zariadenie sa do predaja dostane niekedy v priebehu budúceho roka, pričom cena by sa mala pohybovať približne na úrovni 1000 £ (necelých 1200 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP