Americká spoločnosť Lyten so sídlom v San Jose predstavila prelomovú technológiu batérií, ktorá má potenciál zásadne zmeniť oblasť bezpilotných lietadiel, satelitov a obranných systémov. Ich nová lítiovo-sírová batéria umožnila bezpilotnému lietadlu lietať vyše troch hodín pri rýchlosti až 138 km/h a to bez použitia kovov, ktoré kontroluje Čína.

Technológia nie je dôležitá len z pohľadu výkonu, ale aj zo strategického hľadiska. Úplne totiž obchádza kritické suroviny ako nikel, kobalt, mangán a grafit, ktorých globálne zásoby do veľkej miery ovláda Peking. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Technológia bez geopolitických kompromisov

Cieľom Lytenu je vytvoriť plne americkú batériovú infraštruktúru, ktorá bude spĺňať požiadavky Národného zákona o obrane (NDAA) bez rizík spojených so zahraničnými dodávateľmi..

Satelity, drony, elektromobily a mikromobilita môžu všetky výrazne zlepšiť svoj výkon vďaka ľahším batériám,“ uviedla technologická riaditeľka Celina Mikolajczak. Inak povedané, nový typ batérií dokáže zásadne znížiť hmotnosť systémov a tým zvýšiť ich efektivitu. 

Okrem dronov sa batéria testuje aj pre satelity a pripravuje sa jej využitie na Medzinárodnej vesmírnej stanici v rámci spolupráce s americkou vládnou jednotkou Defense Innovation Unit (DIU). Firma už prijíma objednávky na batériové jednotky špecificky určené pre drony a očakáva sa, že jej produkt nájde uplatnenie aj v civilnej leteckej doprave, elektromobilite či mikromobilite.

Aktuálne batérie spĺňajú náročné štandardy pre orbitálne misie, čo znamená, že zvládnu viac než 3 000 nabíjacích cyklov, čo je kritická hodnota pre dlhodobé operácie vo vesmíre.

Nové piliere americkej obrany

Spoluzakladateľ a CEO Lytenu Dan Cook, upozornil na rastúcu závislosť obranných systémov na autonómnych zariadeniach, ktoré však doteraz do veľkej miery využívali komponenty z nepriateľských krajín. „Platformu lítiovo-sírových batérií sme v Lytene vytvorili preto, aby sme tento problém vyriešili a priniesli ľahký, výkonný zdroj energie, ktorý je lokálne získavaný aj vyrábaný,“ uviedol. Nová technológia tak zodpovedá na výzvu budovania sebestačného obranného priemyslu, ktorý sa nebude spoliehať na potenciálne rizikové dodávky zo zahraničia.

Lítiovo-sírové batérie ponúkajú niekoľkonásobne vyššiu energetickú hustotu než klasické lítium-iónové články a zároveň sú výrazne ľahšie. To umožňuje UAV systémom nielen dlhšie lety, ale aj schopnosť niesť ťažšie náklady, reagovať pružnejšie na meniace sa podmienky misie a operovať vo väčšom rozsahu. Lyten tak robí významný krok k tomu, aby USA získali strategickú výhodu vo vývoji autonómnych leteckých systémov a zároveň ochránili svoju technologickú infraštruktúru pred geopolitickými hrozbami

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP