Plusy

+ V zatvorenom stave pocit naozaj odolného zariadenia
+ Notifikácie nevidí každý okolo
+ Takmer rovnaké parametre ako P50 Pro
+ Menší zlom displeja v kĺbe bez medzery
+ Výborne pracujúce odomykanie tvárou
+ Riešenie pre "závislákov" na sociálnych sieťach

Mínusy

- Chýbajúca odolnosť voči vode aj bezdrôtové nabíjanie
- Chýbajúce 5G
- Vonkajší displej mohol byť väčší
- Rozložený do tvaru "L" príliš nedrží
- Oproti P50 Pro o level slabšie fotoaparáty

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
8.6
Displej
9.0
8.2
Výkon
8.5
8.1
Operačný systém
6.0
5.6
Fotoaparát
8.0
8.8
Výdrž batérie
8.0
7.7
8.1
Hodnotenie redakcie
7.8
Užívateľské hodnotenie
3 HODNOTENIA
Hodnotili ste

Sú trendy, ktoré sa v smartfónoch chytili okamžite a žiadny nový mobil si bez nich už nevieš predstaviť. Napríklad širokouhlé fotoaparáty, rýchle nabíjanie alebo OLED displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou.

Potom sú však aj novinky, ktoré prichádzajú len postupne a hoci sa generáciu od generácie sa vylepšujú, stále nie je jasné, či ide o budúcnosť, alebo len o jednu, možno dokonca slepú, vetvu technologického vývoja.

Pre skladacie displeje platí to druhé. Výrobcovia predstavujú čoraz dokonalejšie technológie – chceš ale „tablet“ s možnosťou zloženia do tela bežného mobilu (ako Huawei Mate X2 alebo Samsung Galaxy Z Fold3), či bežný mobil zbaliteľný do polovičného „dámskeho kozmetického zrkadielka“, ako práve tento Huawei P50 Pocket či konkurenčný Samsung Galaxy Z Flip3? Alebo sú obe verzie hlúposť a klasickej konštrukcii nič nechýba?

Na prvýkrát a veľmi dobre

Huawei to doteraz skúšal s plnohodnotnými skladačkami série Mate X, ktoré sa u nás, vďaka extrémnej cene cez 2 000 eur, výraznejšie nepresadili. Koncept skladačky „na polovicu“ v podobe P50 Pocket je v jeho portfóliu novinkou, no tá opäť ponúka lepšie chránený kĺb, pod ktorý sa ti už nedostane prach poškodzujúci displej zospodu aj výrazne menej nápadný zlom, ktorý si už pri pohľade na zapnutý displej priamo z hora ani nevšimneš.

Na druhej strane, stále platí, že pri prechode palcom cez stred obrazovky priehlbinu cítiš, hoci ani pri skrolovaní to vôbec ničomu nevadí a už po pár minútach všetko prestaneš vnímať.

Huawei ťa pri prvom zapnutí smartfónu upozorní, že pri skladačke je pár vecí trochu inak. Zobrazovací panel nechráni žiadne pevné sklo, iba od výroby nalepená ochranná fólia, ktorú by si nemal odlepovať ani nahrádzať inou. Ani po pár dňoch intenzívneho používania nemala v mojom prípade škrabance, čo napríklad o tej na „klasickej“ P50-tke povedať nemôžem.

Fontech

Mobil zároveň, na rozdiel od konkurencie od Samsungu, nie je vodeodolný, takže na scrollovanie Instagramu napríkald vo vani musia majitelia, či v tomto prípade skôr majiteľky, naozaj rýchlo zabudnúť.

Musím priznať, že keď skladacie mobily prišli prvý krát, priniesli obrovský WOW efekt luxusných zariadení. P50 Pocket mi už po tých pár rokoch príde ako relatívne bežný konkurent ostatných smartfónov, ak teda nesiahneš po exkluzívnej zlatej verzii, ale po tejto decentejšej bielej.

Nemyslím to ako kritiku. Skôr to značí, že si na skladanie okamžite zvykneš a rýchlo zmiznú prakticky akékoľvek obavy o väčšiu krehkosť či prípadné poškodenie. Ani cena 1 399 eur už nie je žiadny totálny úlet.

Extrémna výbava v skladačke pre každého

Jasné, nie za každú slovenskú výplatu, P50 Pocket však prináša rovnaký špičkový procesor Snapdragon 888 ako nedávno testovaná vlajková loď Huawei P50, len o trochu menšiu 4 000 mAh batériu a podobne prepracované fotoaparáty, hoci z tenšieho tela niekoľko kľúčových funkcií vypadlo.

RECENZIA
Huawei P50 Pro bez najmenších problémov vyzve Samsung a Apple aj bez Googlu (RECENZIA)

Stále platí, že pre naozaj náročných používateľov bude vhodnejší bežný mobil alebo práve skladací Mate X2 s plnohodnotným displejom vpredu, pretože ak mobil z vrecka ťaháš stokrát za deň, nutnosť ho pred každým použitím otvárať, môže byť zbytočnou prekážkou. V takomto zložení na polovicu však vidím aj výhody.

Zatvorené zariadenie v režime „púdrenky“ pôsobí naozaj extrémne odolne a rozhodne by som sa nebál ani náhodných pádov na zem, nie to ešte prípadného poškodenia od kľúčov alebo iného obsahu kabelky.

Musíš si uvedomiť aj to, že dámske outfity nie vždy disponujú dostatočne veľkými vreckami, výkonný a kvalitný smartfón s takýmto pôdorysom si tak rozhodne môže nájsť svoju cieľovku – bude menší, ale, samozrejme, s 15,2 mm v zatvorenom stave prakticky dvakrát hrubší.

Mimochodom, zaklapnuté zariadenie ponúka aj relatívne vysokú ochranu tvojho súkromia, keďže prichádzajúce správy si na menšom vonkajšom displeji neprečíta každý hneď na prvý pohľad. Aj to sa mi páči.

Úplne bežný smartfón… alebo aj nie

Počas pracovného dňa som ho však na stole mával otvorený, takže som z P50 Pocket urobil prakticky bežný moderný mobil s 6,9-palcovým displejom. A naozaj krásnym, dobre kontrastným a farebným OLED displejom s dostatočným rozlíšením 1188 x 2790 bodov a dokonca aj špičkovou 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Čo mu vlastne chýba? Rozhodne nie príjemná hrúbka len 7,2 mm a hmotnosť 190 gramov, ktorá stále podlezie aj tradičnú konkurenciu. Ďalším drobným nedostatkom oproti obyčajnej P50-tke môže byť presun čítačky odtlačkov prstov priamo z displeja na staršie miesto vo vypínacom tlačidle. Rozumiem, do tenučkého tela a pod obrazovku bez krycieho skla by sa asi namontovať nedala.

Na druhej strane, mobil položením palca odomkneš už pri rozsvietení zatvoreného mobilu a v otvorenom stave aj tak okamžite reaguje odomykanie zosnímaním tvojej tváre prednou kamerou. Vlastne, rozpoznávanie tváre prekvapivo funguje aj pri zatvorenom mobile, v tomto prípade ťa však okamžite registrujú „zadné“ kamery.

Ak z domu či kancelárie mizneš, P50 Pocket zaklapneš a okamžite odchádzaš. Vo vrecku o ňom vieš o polovicu menej než o bežných mobiloch a na okamžitú kontrolu času či zmeškaných udalostí poslúži vonkajší displej s niečo vyše 1-palcovou uhlopriečkou a rozumným rozlíšením 340 x 340 bodov.

Je tiež dotykový a vďaka OLED technológii môže na čiernom pozadí celý čas zobrazovať aktuálny čas či dátum a stav nabitia batérie. Posunom prsta potom prepínaš tzv. miniaplikácie, teda malý náhľad nadchádzajúcich udalostí, kalendár, počasie alebo zrkadielko na okamžitú kontrolu vizáže.

Ak by bol tento displejček väčší, dokázal by si veľa z úloh spraviť aj bez rozkladania zariadenia. Väčšiu vonkajšiu obrazovku však nemá ani Samsung, takže odpoveďou na otázku, prečo len malý krúžok, bude určite cena. Poteší aj možnosť prijať hovor aj bez otvárania mobilu, v tomto prípade sa však hovor okamžite prepne na hlasitý reproduktor.

Špičkové parametre, ale bez Googlu

Už som spomínal, že technická výbava je veľmi podobná tej z vlajkovej lode P50. 8 GB RAM a 256 GB úložisko by v dobe cloudov malo stačiť každému aj bez rozširovania pamäťovými kartami. Okrem vodeodolnosti však výrazne chýba aj podpora pre 5G siete, s ktorou má Huawei problémy vďaka predchádzajúcim sankciám a aktuálne nepriaznivej situácii s dodávkami kľúčových čipov.

Pokiaľ sa nepohybuješ v hlavnom meste Slovenska alebo máš oparátora s horším pokrytím, možno ti 5G chýbať nebude, zamysli sa však aj nad tým, či si to isté povieš o rok, dva či tri, ktoré by mal tento mobil vydržať. A pripomínam, že konkurenčný Flip3 ho má.

Samozrejme, asi ti je jasné, že Huawei P50 Pocket prichádza s Androidom s nadstavbou EMUI 12, no bez kľúčových Google služieb. V praxi to už dnes nie je neprekonateľný problém. Drtivú väčšinu bežných obľúbených aplikácií nájdeš v huaweiáckom obchode App Gallery, ktorý sa rozrastá do podoby plnohodnotnej konkurencie pre Google Play a App Store. Sú tu slovenské aplikácie našich bánk, operátorov, cestovné poriadky a veľa veľa ďalšieho. App Gallery sa tiež postará o automatické aktualizácie stiahnutých apiek na nové verzie.

Kde stiahnuť aplikácie? Porovnanie Huawei App Gallery, vyhľadávania Petal a "neoficiálneho" Aurora Store

Zúfať nemusíš ani nad aplikáciami, ktoré v App Gallery nie sú. Keďže všetko beží na Androide, stiahnuť si ich môžeš v podobe bežného .apk súboru s čo najbezpečnejších úložísk ako je napr. portál APKPure. V EMUI je zabudované vyhľadávanie Petal Search, ktoré dokonca v databázach APKPure priamo vyhľadáva.

Najlepším riešením, hoci trochu prácnym, je však stiahnutie obchodu Aurora Store, ktorý je akousi štvrtou alternatívou ku Google Play, App Store a App Gallery, ale od tretích strán, takže aplikáciu ponúka, aj keď Huawei vývojára dostatočne nenamotivoval, aby ju do jeho obchodu prihlásil.

Gmail, oficiálna YouTube appka a spojenie s autom nepôjde. Prekáža to?

Na P50 Pocket nerozbehneš Gmail appku, svoje konto však sprístupníš cez natívneho e-mailového klienta. Trochu horšie je to s nedostupnosťou YouTube, Google Disku či hlavne platformy Android Auto pre pohodlnejšie navigovanie v moderných automobiloch a zrkadlení funkcií mobilu (navigácia, Spotify) na zabudovaný infotainment.

Android Auto bol pre mňa najväčší problém, keďže cloudové riešenia od Googlu môžeš nahradiť napr. OneDrive alebo zabudovaným cloudom od Huaweiu, ktorý ti dá 5 GB priestoru na zálohovanie fotografií, alebo príležitosť dokúpiť si viac miesta za naozaj rozumné ceny porovnanteľné s konkurenciou. Úplne komfortný nie je ani presun kontaktov, keďže Google konto si sem neprhlásiš a automaticky sa neprenesú. Na druhej strane, po kúpe mobilu riešiť túto patáliu len raz, potom sa už čísla zálohujú na serveroch Huaweiu. Odporúčam použiť aplikáciu Phone Clone, ktorá je v P50 Pocket už nainštalovaná a stiahneš si u do aj do svojho staršieho Androidu alebo iPhonu.

O level horšie fotoaparáty

V prípade sesterského P50 Pro som v recenzii fotoaparáty vynášal do nebies, najmä za naozaj unikátnu vernosť farieb, aká na trhu nemá obdoby, najmä podľa ratingu DxOmark, ktorý vlajkovú loď ohodnotil ako najlepší fotomobil súčasnosti.

Do P50 Pocket ale niektoré najdrahšie technológie technológie z P50 Pro nedostaneš. Chýba tu napríklad monochromatický snímač, ktorý má zlepšovať nočné fotografie a zachytávať výrazne viac detailov. Rozlíšenie hlavného fotoaparátu tiež kleslo z 50 megapixelov „len“ na 40 Mpix, no väčším problémom je strata optickej stabilizácie a pri zoomovaní sa budeš musieť uspokojiť s 2-násobným, respektíve maximálne 5-násobným priblížením, čo však vďaka degradujúcej kvalite pri extrémnom zoomvaní nie je na škodu.

Fontech

13-megapixelový širokouhlý fotoaparát naopak zostáva rovnaký a pribúda unikátna možnosť zachytávať fotografie s UV prisvietením, k tomu však neskôr.

Počas dňa výsledné snímky zostávajú prakticky dokonalé, v takmer plnej miere vidno aj novú snahu Huaweiu prinášať čo najvernejšie farby, namiesto (v Ázii obľúbených) presaturovaných farbičiek ako prehnaných instagramovým filtrom. Paráda.

Fontech

Výborný je dynamický rozsah snímača, kedy musí bojovať s časťou plochy ožiarenou jasným slnkom a tmavými tieňmi na druhej. Oslovil ma aj výborný kontrast záberov.

Je tu tiež režim Clona, ktorý sa snaží digitálne rozostrovať pozadie za portrétnymi fotografiami, no napríklad pri fotografovaní kvetov môžeš prepnúť skôr na režim makro, ktorý spraví to isté a s oveľa prirodzenejším efektom. Vlastne, s úplne prirodzeným, vďaka zákonom optiky a ohniskovej vzdialenosti objektívov. Stále relatívne nezvyčajnou funkciou je automatické zaostrovanie pri širokoúhlom objektíve. Auto focus mimo hlavného či tele objektívu ponúka len málo iných  výrobcov.

Makro režim (Fontech)

Využiť môžeš aj plne manuálny režim (Pro), mód zachytenia fotografie v plnom rozlíšení snímača (Vysoké rozlíšenie) alebo dvojité zobrazenie, ktoré do fotky vypáli aj záber z prednej veľmi kvalitnej 10,7 Mpix kamery. Videá môžu byť v maximálne 4K rozlíšení pri 60 fps, a hoci tu spomínaná optická stabilizácia chýba, digitálna robí svoju prácu extrémne dobre a okamžité preostrovanie vďaka laserovému snímaniu vzdialenosti objektov tiež funguje mimoriadne dobre.

Oproti tým úplne najlepším trochu zaostávajú len nočné fotografie. V niektorých chvíľach produkujú trochu viac šumu a detailov je naozaj trochu menej, ako na P50 Pro. Výsledky sú však stále veľmi dobré.

Fontech

Skladacia konštrukcia ti pri selfies záberoch dokonca umožní používať aj hlavný zadný fotoaparát, ako zrkadielko potom slúži predný malý displej a kruhový náhľad. Výsledná fotka však pochopiteľne ponúkne normálny pomer strán. Teoreticky by malo byť možné aj mobil zložiť len čiastočne, do tvaru písmena „L“, kedy základňa položená na stole poslúži ako praktický statív. V tejto polohe však pánty príliš nedržia a pomaly sa otvárajú. Rozhranie fotoaparátu sa ale prispôsobí správne, takže s niečím podobným sa predsa len počíta.

Fontech

UV zábavka

Možno si zachytil fluorescenčné fotografie, ktorými sa na internete chválili prví majitelia P50 Pocket. Získali ich vďaka jednému zo špeciálnych režimov, kedy si smarfón namiesto LED blesku scénu prisvieti práve UV svetielkom. Vtipy o tom, že takto smartfón teoreticky poslúži na detekciu nečistôt napríklad v hotelovej posteli, netreba brať príliš vážne. Vďaka malému UV svetlu (nič čo by si si nevedel kúpiť za pár eur z čínskeho e-shopu) ale získaš možnosť pohrať sa s fotografiami objektov, ktoré na UV žiadenie reagujú a „nabijú sa ním“ (napríklad luminiscenčné prvky na ciferníkoch a ručičkách hodiniek), prípadne svetlo dobre odrážajú (biely papier a farba).

Huawei

Z pôvodnej myšlienky pre využitie UV svetla však zrejme padneš na zadok. Huawei totiž predpokladá, že v režime zrkadielka poslúži na kontrolu kvality nanesenia opaľovacieho krému na tvár. Vážne, sleduj video nižšie.

Musíš skladačku chcieť

Najmä v zlatej farbe ide o parádne zariadenie, ktoré každému, kto si je istý, že mu zatvárací smartfón bude vyhovovať a nie naopak prekážať, poslúži naozaj prakticky bez chybičiek. Jeho cena je vyššia ako v prípade P50 Pro, no je tomu tak vďaka zložitej a drahej konštrukcii, ktorá je však zvládnutá takmer na jednotku a vďaka extrémnej odolnosti ti nebude robiť žiadne starosti.

Výbava tak kvôli udržateľnosti cenovky klesla o stupienok nižšie, ako v prípade aktuálnych high-endov, no mierny ústup z našlapaných fotoaparátov si ani nevšimneš. Vlastne, okrem možnosti zložiť ho na polovicu ide o úplne bežný mobil a som presvedčený, že v otvorenom stave na stole ani väčšina ľudí okolo.

Dovolím si povedať, že dámy (opäť najmä v zlatej farbe) na prvý pohľad zaujme viac ako konkurenčný Samsung Galaxy Z Flip3 a oproti jeho 3 300 mAh ponúka výrazne väčšiu 4 000 mAh batériu. Lenže, toto porovnanie nie je také jednoduché. Huaweiu totiž chýba 5G, vodeodolnosť, bezdrôtové nabíjanie aj Google služby a hlavne… aktuálne stojí o 300 eur viac, ak porovnávam 256 GB varianty oboch mobilov.

Aj napriek silnej batérii ide stále skôr o jednodenný smartfón, ktorý sa však, vďaka rýchlemu nabíjaniu, za 30 minút dobije na 70 % kapacity. Je pravda, že vďaka zatváracej konštrukcii sú niektoré operácie počas dňa menej praktické, no mobil vďaka tomu pravdepodobne nebudeš v rukách tak často a počas testu som na sebe určitú mieru „digitálnej abstinencie“ naozaj pozoroval – čo môže byť v čase rastúcich závislostí na sociálnych sieťach ďalšia prekvapivá výhoda P50 Pocket.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú